22 Máj, Streda
 19 °C
TOP

Vlašský orech – výživa pre mozog a ochrana srdca

Je tu sezóna vlašských orechov. Sú chutné a zdravé a tak si ich doprajme. Poďakuje sa nám náš mozog i srdce.

Vlašské orechy ľudstvo pozná už tisícky rokov. V rímskej ríši bol orech zasvätený bohu Jupiterovi a odtiaľ aj pochádza jeho latinský názov Juglans- jovis glans – Jupiterov žaluď.

Srdcovo-cievne ochorenia

Vlašské orechy pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu, riziko arteriosklerózy a infarktu. Mali by ich preto pravidelne konzumovať najmä ľudia, ktorých trápia srdcovo-cievne ochorenia, pri hrozbe infarktu alebo po jeho prekonaní. „Z viacerých výskumov bolo dokázané, že pravidelná konzumácia orechov aspoň za hrsť denne znižuje riziko infarktu až o polovicu“, hovorí Mgr.Klinčáková, vedúca odboru podpory zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava.

Výživa pre mozog

Vlašské orechy sú významnou potravou pre mozog najmä pre ich obsah esenciálnych mastných kyselín, lecitínu, fosforu a vitamínu B6. Štúdie u seniorov potvrdzujú, že ich pravidelná konzumácia výrazne prispieva k zlepšeniu pamäte a mozgových funkcií. Môžu byť tiež pomocníkom v spomalení progresu Alzheimerovej choroby.

Duševné zdravie

Vlašské orechy zlepšujú duševnú výkonnosť a navracajú rovnováhu nervovej sústavy, a preto by ich mali jesť aj študenti a duševne pracujúci ľudia, ktorých trápi depresia, stres či podráždenosť.

Cukrovka i rakovina

Pre vysokú nutričnú hodnotu a nízky obsah uhľohydrátov sú vlašské orechy veľmi prospešné pre ľudí trpiacich cukrovkou. Obsahujú však aj bioaktívne látky ako sú fytosteroly, gamatoferol, omega 3 mastné kyseliny a rôzne antioxidačné polyfenoly, ktorým sa pripisujú protirakovinové účinky.

Informácie poskytol Odbor podpory zdravia RÚVZ Bratislava

Odoslať komentár