23 November, Sobota
 2 °C
TOP

Viete čo je lieková interakcia?

Ak užijeme viac liečiv súčasne, je veľmi pravdepodobné, že sa navzájom budú ovplyvňovať. Hovoríme vtedy o liekovej interakcii. Hoci to nemusí vždy spôsobiť komplikácie, treba byť obozretný. Pozor si treba dať aj na voľnopredajné lieky, či niektoré potraviny.

Interakcia liekov môže byť v niektorých prípadoch pozitívna, no podľa odborníkov sa často stáva, že sa lieky medzi sebou „pobijú“. Interakcie nezriedka bývajú príčinami zníženej účinnosti liečby alebo prejavov nežiaducich účinkov liekov a to už môže byť problém. „Lekárovi, ktorý vám lieky predpisuje preto vždy nahláste zoznam všetkého, čo pravidelne užívate, a to vrátane liekov a výživových doplnkov,“ upozorňujú odborníci zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv a dodávajú, že ak je to možné, mali by sme užívať čo najmenej liekov naraz a na toto pravidlo nezabúdať ani pri voľnopredajných liekoch. „Napríklad niektoré voľnopredajné analgetiká môžu interagovať s liekmi na kardiovaskulárne ochorenia, prípadne s liekmi na riedenie krvi,“ varujú.

Pozor aj na to, čo jeme

Počas užívania liekov by sme si mali dávať pozor aj na stravovanie – k interakciám môže dochádzať aj medzi liečivom a určitými zložkami potravín, často to býva napríklad vitamín C v citrusových plodoch alebo vápnik v mliečnych výrobkoch. Niektoré lieky môžu dokonca interagovať aj so slnečnými lúčmi. „Aby ste zabránili neželanej liekovej interakcii, pred užívaním liekov si vždy prečítajte príbalový leták a pre istotu sa môžete opýtať aj lekárnika,“ radia odborníci.

Informácie poskytol Štátny ústav pre kontrolu liečiv

Odoslať komentár