15 Jún, Sobota
 23 °C
TOP

Verona sa pýši historickými pamiatkami aj romantickými zákutiami

Talianska Verona nadchne milovníkov romantiky, ale aj obdivovateľov historických pamiatok. Ponúka množstvo čarovných zákutí, ktoré stojí za to objaviť.

Mesto ležiace v severovýchodnej časti Talianska, v regióne Benátsko preslávil najmä romantický príbeh Rómea a Júlie, ktorý anglický dramatik William Shakespeare situoval práve do prekrásnej stredovekej Verony.

Verona Arena

Objavovanie histórie i romantických zákutí Verony môžete započať na námestí Piazza Bra návštevou rímskeho amfiteátra známeho ako Arena di Verona. Táto dychberúca stavba tu stojí už od prvého storočia nášho letopočtu. V súčasnosti slúži ako kultúrny stánok, ktorý je vo svete známy najmä veľkými opernými predstaveniami. Ak si chcete pamiatku prezrieť, môžete si zaplatiť prehliadku so sprievodcom.

Piazza delle Erbe a veža Torre dei Lamberti

Vo svojich potulkách Veronou môžete pokračovať na námestie Piazza delle Erbe, ktoré je hlavným a zároveň najrušnejším a najkrajším námestím vo Verone. Pravidelne sa tam konajú trhy, ktoré sú plné ovocia, zeleniny ale aj suvenírov. Rovnako čulý je tam aj nočný život. Dominantou námestia je viac ako 84-metrová veža Torre dei Lamberti, na ktorú si môžete vyjsť. Po tom ako absolvujete výstup po viac ako dvoch stovkách schodov, vás čaká odmena v podobe úžasného panoramatického výhľadu na mesto. Po návrate späť, sa môžete na námestí ovlažiť v krásnej fontáne s názvom Madonna Verona či obdivovať architektúru budov a palácov z 13. až 17. storočia, ktoré celé námestie lemujú.

Júliin balkón

Ďalej by mali vaše kroky smerovať do uličky Via Cappello k domu Casa di Giulietta. Práve tam nájdete slávny Júliin balkón, na ktorom sa odohráva asi jedna z najznámejších scén Shakespearovej hry, kedy Júlia stojí na balkóne a Rómeo jej pod ním vyznáva lásku. A hoci balkón postavili až dodatočne, na základe úspešnej Shakespearovej tragédie, láka ročne k návšteve tisíce turistov z celého sveta. Počítajte však s tým, že si vďaka veľkému záujmu návštevníkov, vystojíte poriadny rad, aby ste mohli nasať atmosféru tohto čarovného miesta.

Hrad Vecchio a most Scaligero

Miestom, ktoré si vo Verone rozhodne nenechajte ujsť je hrad Castel Vecchio či scaligerský hrad, stojaci na brehu rieky Adiža už od 14.storočia. Pôvodne bol pevnosťou, ktorú dala postaviť dynastia Scaliger a slúžila na obranné účely. V hrade môžete navštíviť pôsobivú galériu. Súčasťou komplexu je aj priľahlý tehlový most Ponte Scaligero.

San Zeno Maggiore

Ďalšou zastávkou na vašej ceste za poznaním by mohla byť návšteva baziliky San Zeno Maggiore, ktorá je zasvätená práve svätcovi Zenovi z Verony. Kostol slúžil v minulosti ako kláštor a dnes v ňom môžete obdivovať bohato zdobený portál s reliéfmi po oboch stranách, mohutné ťažké dvere, ktoré sú pokryté figurálnymi bronzovými reliéfmi z 11. storočia, ale i vnútro kostola zdobené sochami a freskami prevažne z 13. a 14. storočia.

Ponúkli sme vám len ochutnávku toho, čo môžete vo Verone vidieť či zažiť. Prekrásnych kostolov, galérií či palácov tam na vás k objaveniu čaká ešte oveľa viac.

Foto: Júliin balkón. autor foto TaniaSTS

Odoslať komentár