15 Október, Utorok
 9 °C
TOP

Strážte si krvný tlak

Hypertenzia znamená trvalé zvýšenie krvného tlaku. V počiatočnom štádiu hypertenzie nemusíte pociťovať žiadne ťažkosti, a preto si vôbec nemusíte uvedomiť, že máte ťažkosti s krvným tlakom. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie až 46 % dospelých netuší, že trpia hypertenziou. Komplikácie sa začnú objavovať postupne a vedú k vážnym zdravotným následkom.

Pred vážnymi následkami vysokého krvného tlaku sa môžete chrániť jedine tak, že ho včas zachytíte pomocou merania tlakomerom a podniknete kroky, ktorými znížite riziko zdravotných následkov hypertenzie.

Ako si správne zmerať tlak?

Hypertenzia postihuje 40 až 50 % dospelých osôb vo veku nad 18 rokov. Pravidelné meranie tlaku sa teda netýka len seniorov – vhodné je pre všetkých dospelých, a preto býva súčasťou preventívnych prehliadok u všeobecného lekára. Meranie tlaku si však viete urobiť aj sami v pohodlí domova pomocou tlakomeru.

Aby malo meranie tlaku čo najpresnejší výsledok, dodržte tieto zásady:

-Aspoň hodinu pred meraním nepite alkohol, kávu, nefajčite.

-Pred každým meraním treba sedieť aspoň päť minút v pokoji, nerozprávať.

-Celé meranie by malo prebehnúť bez prítomnosti vonkajších rušivých vplyvov.

-Manžeta tlakomeru sa upevní na ruku tak, aby bola niekoľko centimetrov nad lakťom (približne 2-3 cm alebo na 2 prsty) – vo výške srdca. Predlaktie je voľne položené na stole a lakeť mierne ohnutý.

-Počas celého merania ruku nedvíhajte, opierajte dolné končatiny o zem, nestláčajte brucho a nerozprávajte.

-Mali by ste uskutočniť 2 – 3 merania v odstupe 1 až 2 minúty. Zaznamenáva sa hodnota, ktorá je priemerom z posledných dvoch meraní alebo najnižšie nameraná hodnota (zvyčajne je to posledná).

-O prípadných zvýšených hodnotách informujte svojho lekára. Výsledné hodnoty si môžete porovnať s priloženou tabuľkou:

Klasifikácia pre dospelých – hodnoty pre nameraný tlak, ktoré využívajú v poradniach zdravia regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

Vyššie číslo (systolický krvný tlak) informuje o sile, akou srdce vytlačí krv do ciev, nižšie číslo (diastolický krvný tlak) informuje o tlaku v cievach medzi dvoma srdcovými sťahmi.

-Optimálny: ≤ 120 a ≤80

-Normálny: 120 – 129 a/alebo 80 – 84

-Vysoký normálny: 130 – 139 a/alebo 85 – 89

-Hypertenzia – stupeň 1: 140 – 159 a/alebo 90 – 99

-Hypertenzia – stupeň 2: 160 – 179 a/alebo 100 – 109

-Hypertenzia – stupeň 3: ≥ 180 a/alebo ≥110

-Izolovaná systolická hypertenzia: ≥140 a ˂90

Ako predchádzať vysokému krvnému tlaku?

-Udržiavajte si primeranú telesnú hmotnosť – pozor na nadváhu a obezitu.

-Výrazne obmedzte príjem soli – dospelí by mali denne prijať najviac 5 gramov soli, čo je približne ekvivalent jednej čajovej lyžičky.

-Nefajčite, minimalizujte príjem alkoholu.

-Chráňte sa pred stresom, doprajte si dostatok oddychu a priestoru pre regeneráciu.

-Zlepšite si fyzickú kondíciu – pasívny sedavý životný štýl obohaťte o aktívne činnosti, pri ktorých ste na nohách a v pohybe.

-Upravte si jedálniček – mastné či vyprážané jedlá, polotovary, sladkosti a pochutiny vymeňte za stravu bohatú na čerstvú zeleninu, ovocie či orechy.

-Dbajte na dostatok pohybu – činnosti ako pravidelné prechádzky, turistika, cyklistika, korčuľovanie či plávanie zlepšujú kvalitu života a podporujú zdravie.

-Pravidelne si kontrolujte krvný tlak, optimálne je meranie tlaku v domácom pokojnom prostredí, vždy v rovnakú dennú hodinu.

-Dodržiavajte liečbu, ktorú vám nastavil lekár – to sa týka nielen liečby vysokého krvného tlaku, ale aj iných ochorení.

Informácie poskytol Úrad verejného zdravotníctva SR / Fb

zdroj foto geraldoswald62 pixabay

Odoslať komentár