22 Október, Utorok
 8 °C
TOP

Prvá pomoc pri uštipnutí hmyzom

Uštipnutie hmyzom nie je v tomto období ničím neobvyklým. Zvyčajne sa nezaobíde bez drobných či väčších opuchov a nepríjemného svrbenia postihnutého miesta. Niekedy sa však môže dostaviť aj alergická reakcia. Preto je dobré vedieť, ako uhryznutie a uštipnutie od hmyzu správne ošetriť a čo robiť, ak sa prejavia príznaky alergie.

Pozor by sme si mali podľa odborníkov dávať na včely, osy aj mravce. „Ak neviete identifikovať hmyz, ktorý vás poštípal – nevadí, prvá pomoc je rovnaká,“ uvádza na sociálnej sieti Slovenský červený kríž a pridáva nasledovné rady:

-Pokiaľ v rane vidíte žihadlo, opatrne ho vysuňte z rany. Nikdy ho nestláčajte na jeho konci, pretože tam má jedové vačky a stlačením by ste jed vypudili pod kožu.

-Náhla bolesť je normálnym sprievodným znakom. Podľa rozsahu reakcie chlaďte postihnuté miesto studeným obkladom. Ak je vpich v ústach – cmúľajte ľad, pretože chlad spomaľuje vstrebávanie jedu.

-Ak je postihnutá končatina, dajte ju do zvýšenej polohy, aby ste zmiernili opuch.

-Ak ste alergik, užite lieky – antihistaminiká, ktoré máte predpísané lekárom. Ten vám môže pre istotu predpísať aj adrenalínové pero, ktoré si môžete sami aplikovať do vonkajšej strany stehenného svalu v prípade anafylaktickej reakcie. Tá môže nastúpiť s miernymi príznakmi, ktoré však náhle môžu vyústiť až do anafylaktického šoku.

Všímajte si preto:

-pokles tlaku – závraty,

-sťažené dýchanie, bolesť na hrudi, pískanie,

-opuch jazyka, krku, či tváre,

-bolesť brucha, vracanie, hnačka,

-vyrážka, začervenanie kože, jej svrbenie až bolesť

V takom prípade vždy volajte na tiesňovú linku 155 alebo 112. Najrizikovejšie skupiny z hľadiska ohrozenia života po uštipnutí hmyzom sú dojčatá, seniori a alergici.

Ilustračné foto: zdroj foto terski pixabay

Odoslať komentár