21 Máj, Utorok
 18 °C
TOP

Pretancovali 27 hodín, aby vyhrali prvý maratón

Tanečné maratóny sa stali populárnymi v Spojených štátoch amerických počas Veľkej hospodárskej krízy v tridsiatych rokoch. Tento trend niekedy priam šialených súbojov na tanečnom parkete doštartoval 31. marca 1923 v New Yorku. Alma Cummings vtedy tancovala nepretržite až 27 hodín, počas ktorých vystriedala až šesť partnerov.

Podľa Guinnessovej knihy rekordov trval najdlhší maratón viac ako 30 týždňov. Najdlhší tanečný maratón jednotlivca má 126 hodín, dosiahol ho Bandana Nepál v Káthmandu od 23. do 28. novembra 2018. Tanečné maratóny v tridsiatych rokoch priniesli v Spojených štátoch množstvo zaujímavých, niekedy až bizarných situácií. V roku 1932 zomrela jedna z účastníčok takého to maratónu. Tancovala nepretržite celkovo 48 hodín, až kým sa úplne vyčerpaná nezviezla na podlahu. Nikto jej už pomôcť nedokázal.

Únavné maratónske tanečné súťaže však boli obrovským lákadlom, spravidla sa hralo o veľké peniaze. Hlavná cena sa pohybovala väčšinou okolo 2000 – 2500 dolárov. V tej dobe to bola suma, ktorá znamenala slušný nový začiatok. A keďže v Amerike zúrila kríza, do tanečných maratónov sa zapájali tisíce mladých ľudí. Pravidlá tu boli prísne, z každej hodiny museli súťažiaci stráviť 45 minút neustálym pohybom a 15 minút mali na odpočinok, prvú pomoc či toaletu. Počas týchto prestávok sa stalo napríklad aj to, že si súťažiaci nechali vytrhnúť zuby, holili sa, dokonca oženili. A mnohí sa po prestávke už nedokázali zdvihnúť zo zeme či zo stoličky. Boli vyčerpaní a zároveň frustrovaní z prehry.

Udiali sa prípady, kedy sa neúspešní účastníci tanečných maratónov jednoducho pomiatli a skončili v rukách psychiatrov. Čoraz častejšie sa dvíhala vlna nesúhlasu a v roku 1933 boli v Spojených štátoch amerických tanečné maratóny zakázané. Počas jedného šampionátu prišla policajná razia, aby ho ukončila. Organizátori presunuli všetkých, ktorí chceli pokračovať v súťaži na plachetnicu a vyplávali na more, kde už polícia na nich nemala dosah. Presun im vyšiel, avšak mnohí tanečníci museli zo súťaže odstúpiť, keďže ich problémom bola morská choroba.

Odoslať komentár