Tarokové karty Boženy Slančíkovej Timravy uchovávajú v Martine
V zbierkach Literárneho múzea Slovenskej národnej knižnice (SNK) v Martine sa nachádza veľa pozoruhodných kúskov. Patria k nim aj na prvý pohľad nenápadné, ošúchané, tarokové karty pochádzajúce z dedičstva Boženy Slančíkovej Timravy. Spisovateľka ich vraj s veľkou obľubou používala.
Slovenská prozaička a poetka Božena Slančíková Timrava (1857 – 1951) bola vášnivou kartárkou. Kartovými hrami trávievala dlhé hodiny, boli jej záľubou. Pri hre v žolíka boli jej najčastejšími spoločníčkami dcéry spisovateľkinho dvojčaťa – brata Bohuslava. Timravina neter Ara Petrivalská sa na spisovateľku veľmi podobala a v niekoľkých rozhovoroch vtipne poznamenala, že karty nehrávali o peniaze, ale iba o oriešky, čo si zapamätal najmä jej chrup.
Záľubu si odniesla z domova
Slančíkovci žili v dedinke Polichno. Rodina evanjelického kňaza bola chudobná, veď mali šesť detí. Tie si zábavné podujatia zvyčajne nahrádzali rôznymi hrami, ktorými bavili nielen seba, ale aj návštevy. Okrem toho, že sa často zhovárali, hrávali práve karty – najčastejšie tarok, mariáš, veselú sedmu, duraka, očko a neskôr žolíka. A pravdepodobne práve tam, v rodnom dome, sa zrodila aj Timravina záľuba v kartových hrách.
Jej tvorba odštartovala slovenský realizmus v literatúre
Napriek dojmu, že Timrava sa veľa času bavila, jej život nebola vôbec žiadna veselohra. Až príliš realistickými sondami do života spoločnosti si „zarobila“ na mnoho neprajníkov. Svojmu okoliu v Polichne a Ábelovej sa nezavďačila ani ako výborná cukrárka či krajčírka. Status slobodnej a bezdetnej starej dievky s nezhovorčivou povahou z nej robil provokatérku, na ktorej nezostala mnohokrát suchá nitka. A neprávom. Jej tvorba odštartovala skutočný slovenský realizmus v literatúre. A hoci samotná Timrava nedostala od života mimoriadne šťastné karty, prijala ich a naučila sa s nimi hrať. Dana Podracká, ktorá pri príležitosti 150. výročia narodenia spisovateľky vytvorila jej netradičný životopis, tému kariet uzavrela takto: „Postavy, ktorých prototypy si Timrava vybrala pre svoje príbehy, dostali do vienka svoje karty. Pre mňa je jej kartárska hra v literatúre fascinujúca. Nikto nemá falošné tromfy v rukáve. Žije čo musí podľa toho, čo mu bolo dané.“
Informácie a foto zdroj: LM SNK
text k foto: Tarokové hracie karty z dedičstva B. Slančíkovej Timravy. LM SNK,( sig. Vp 280)