Slovenský rodák Jozef Pozdech žal ocenenia aj na svetových výstavách
V tomto roku si pripomíname 210. výročie narodenia národnokultúrneho dejateľa, vynálezcu, zvonolejára Jozefa Pozdecha, ktorý bol tiež spoluzakladateľom Slovenských novín. Jeho výrobky získali ocenenia na svetových výstavách a vďaka svojim kovovým zvonovým stoliciam prenikol aj za veľkú mláku. Aj počas rokov, ktoré prežil v Pešti sa angažoval v slovenskom spolkovom živote.
Jozef Pozdech (1811 – 1879) sa narodil v roľníckej rodine v Hrnčiarovciach, kde tiež navštevoval ľudovú školu. Neskôr sa vyučil za kováča a ako kováčsky tovariš vandroval po svete. Do rodnej obce sa však vrátil, aby sa po matkinej smrti mohol postarať o početnú rodinu. V roku 1832 si v Hrnčiarovciach otvoril kováčsku dielňu. Hoc začínal veľmi skromne, časom zhotovil nový mech, ktorý sa zapáčil mnohým kováčskym majstrom a tí si začali u neho takéto mechy objednávať.
Dostavili sa prvé úspechy
Svoj úspešný príbeh začal Jozef Pozdech písať po priemyselnej výstave v Pešti v roku 1846, na ktorej zaujal práve svojimi mechmi. O rok neskôr za ne získal diplom uhorského priemyselného spolku a tak začal rásť aj dopyt po jeho výrobkoch. Preto si v Pešti otvoril sklad a o pár rokov neskôr, sa tam natrvalo presťahoval aj s celou rodinou. Popri výrobe kováčskych aj iných mechov zaviedol aj výrobu pluhov a kotiev pre dunajské riečne lode. V roku 1857 zostrojil prístroj na pretáčanie vína, za ktorý dostal vyznamenanie na peštianskej priemyselnej výstave. V roku 1860 zasa dostal patent na kováčske mechy oválneho tvaru pre poľnú kuchyňu.
Najviac ho preslávili zvonové stolice
Neskôr sa Jozef Pozdech špecializoval na výrobu zvonov a stal sa majiteľom zvonolejárskeho podniku v Budapešti. Najväčší úspech dosiahol s kovovými zvonovými stolicami a s novým spôsobom závesu zvonov. Tradičnú drevenú armatúru zvona nahradil kovovou a znížením osi kývania uľahčil zvonenie. Na výrobu a montáž novej zvonovej stolice dostal 15-ročné výlučné privilégium, vďaka čomu prenikol so svojimi výrobkami do celej monarchie, Srbska, Nemecka, Francúzska a tiež do USA. V roku 1867 vyrobil dva zvony pre viedenskú katedrálu sv. Štefana.
Získal množstvo ocenení
Za svoje inovačné úsilie vo zvonolejárstve a osádzaní zvonov získal Jozef Pozdech nejedno ocenenie na mnohých umeleckých a priemyselno-hospodárskych výstavách. Na svetovej výstave v Londýne boli jeho výrobky ocenené diplomom, na svetovej výstave v Paríži (1867) zlatým krížom, na polytechnickej výstave v Moskve (1872) bronzovou medailou, na svetovej výstave vo Viedni (1873) medailou I. triedy, na výstave v Kecskeméte (1874) zlatou medailou. Dvakrát bol vyznamenaný Radom Františka Jozefa, a v roku 1873 záslužným krížom s korunou. Po svetovej výstave v Paríži (1867) sa Pozdechov vynález dostal takmer do všetkých krajín.
Zdroj informácií: Slovenský Biografický Slovník IV. zväzok, M-Q a Petráš, M.: Slovenský vynálezca a konštruktér zvonovej stolice Jozef Pozdech, obe In: Babirát, M., Dobrotková, M., Moncmanová,Ľ. : Hrnčiarovce nad Parnou, 2003, s.324-326
foto: Jozef Pozdech. zdroj foto: Slovenská národná knižnica – Literárny archív