28 Marec, Štvrtok
 7 °C
TOP

Pred dvesto rokmi bola objavená Antarktída

Najjužnejší kontinent, ktorý je takmer celý trvalo zaľadnený, má rozlohu 13,2 kilometrov štvorcových. Jeho objavenie majú na svedomí ruskí moreplavci kapitán Faddej Bellingshausen a poručík Michail Lazarev. Písal sa 28. január 1821, kedy sa ruské lode Vostok a Mirnyj približili k novej pevnine vo vzdialenosti 32 kilometrov.

Ako sa uvádza v historických archívoch, do denníka kapitána pribudol zápis o tom, ako videli ostrov s menším ostrovčekom a pomenovali ho ostrov Petra I. na pamiatku „veľkého učiteľa Ruska a zakladateľa nášho loďstva.“ Báli sa však, že by sa lode mohli zraziť s obrovskými ľadovými kryhami, a tak pri Antarktíde nezakotvili.

Ruskí moreplavci síce nový svetadiel objavili, ich noha však nebola prvá, ktorá by naň vstúpila. Za prvého človeka, ktorý sa dotkol nohami Antarktídy, je považovaný nórsky polárny bádateľ Carsten Borchgrevink. Z historických zdrojov sa dozvedáme, že na územie Antarktídy vstúpila jeho 6-členná výprava 24. januára 1895, teda až po takmer 75 rokoch od objavenia.

Nasledovali ďalšie vylodenia a bádateľské výpravy, až kým Roald Amundsen ako prvý nedosiahol južný pól.

Čo vieme o Antarktíde…

Antarktídu obklopujú okrajové moria Atlantického oceánu, Tichého oceánu a Indického oceánu. Je to najchladnejší svetadiel s najväčšou priemernou nadmorskou výškou 2 280 m n. m. a najnižšou priemernou vlhkosťou vzduchu. Antarktída je však najsuchším kontinentom Zeme, keďže sa tu na povrchu nenachádza žiadna kvapalná voda. Nežijú tu žiadni stáli obyvatelia, ide však o medzinárodnú oblasť, kde majú niektoré krajiny svoje meteorologické prípadne rybárske základne.

Odoslať komentár