28 November, Štvrtok
 6 °C
TOP

Pred 109 rokmi dosiahol Amundsen južný pól, dnes môžete aj vy

Nórsky polárny bádateľ Roald Amundsen sa pre svoj život inšpiroval Nansenovým prechodom Grónskom v roku 1888. Na legendárnej Nansenovej lodi Fram sa vydal roku 1910 na cestu do Antarktídy. 14. decembra 1911 dosiahla jeho výprava ako prvá južný pól. Do cieľa dorazili o 35 dní skôr, ako konkurenčná britská výprava vedená Robertom Falconom Scottom.

Svoju prvú expedíciu viedol Amundsen v roku 1903, keď sa mu ako prvému podarilo zrealizovať severozápadný priechod medzi Atlantickým oceánom a Tichým oceánom – spolu so šiestimi druhmi na pätnásťmetrovej lodi Gjøa. Ich cesta viedla cez Baffinov záliv, Lancastrov prieliv, Peelov prieliv, Úžinu Jamesa Rossa a Úžinu Rae. Na mieste, ktoré sa dnes volá Gjoa Haven, Nunavut v Kanade strávili dve zimy výskumom krajiny a ľadovcov.

Antarktická Amundsenova výprava odštartovala 20. októbra 1911. Spolu s ním sa na neľahkú cestu plnú očakávaní vydali aj ďalší členovia výpravy Olav Bjaaland, Helmer Hanssen, Sverre Hassel a Oscar Wisting. 14. januára 1911 doplávali k Rossovmu pobrežnému ľadu na mieste, ktoré nazývali Zátokou veľrýb. Tu postavili domovskú základňu, kde si postupne odskúšali podmienky v Antarktíde a tiež svoje vybavenie. Počas nasledujúcich dvoch mesiacov vybudovali ďalšie podporné tábory na 80°, 81°a 82° južnej šírky. Kým sa dostali až k Južnému pólu, prešlo 99 dní, počas ktorých prešli tritisíc kilometrov. Amundsen pomenoval svoj tábor na póle Polheim.

O Amundsenovom úspechu sa svet dozvedel až 7. marca 1912. Bádateľ vyrozprával svoj príbeh v knihe Južný pól: Príbeh nórskej antarktickej expedície na lodi Fram, 1910–1912.

Neskoršie detailné analýzy údajov, ktoré boli zaznamenané v denníkoch Amundsenovej výpravy preukázali, že expedícia dosiahla pól s presnosťou menšou ako 200 metrov.

Amundsen zahynul roku 1928 pri nehode lietadla v Severnom ľadovom oceáne počas záchrannej akcie, keď ďalšia Nobileho vzducholoď Italia havarovala. Amundsenovo telo sa nikdy nenašlo.

Po Amundsenovi a jeho súperovi Scottovi nazvali americkú vedeckú stanicu Amundsen – Scott na južnom póle, je po ňom nazvané aj Amundsenovo more a dokonca aj kráter na južnom póle Mesiaca sa nazýva Amundsenov kráter. Nórske vojenské námorníctvo po ňom nazvalo jednu z bojových lodí – HNoMS Roald Amundsen.

Na južný pól sa dnes môžete dostať aj vy

Je viacero cestovných kancelárií, ktoré v dnešnej dobe dokážu zrealizovať dokonalý výlet aj na také miesto, akým je južný pól. Ide o plavbu loďou, ktorá trvá približne sedem až desať dní v závislosti od poveternostných podmienok. Väčšina lodí k Antarktíde vyráža z argentínskej Ushuaie.

Údajne najlepším obdobím, kedy sa oplatí na takúto cestu vydať, je v čase od novembra do marca, kedy je ideálny čas aj na pozorovanie veľrýb. Výlety do Antarktídy však určite nepatria medzi lacné záležitosti, ak máte chuť na takéto dobrodružstvo, pripravte si sumu od 10-tisíc eur (a viac…) na osobu. Po prílete na americkú vedeckú stanicu na Južnom póle sa turistovujme jeden z pracovníkov, prevedie ich stanicou a porozpráva im ako a na čom pracujú. Po tom je na rade prechádzka k samotnému pólu, kde môžete prekročením všetkých 180 poludníkov v podstate obísť celý svet. Cestovné kancelárie tiež sprostredkúvajú objavovanie tohto bieleho kontinentu, ponúkajú výlety na snežných skútroch či na bežkách, tiež sa môžete naučiť zaobchádzať s lanom či si vyskúšať tvoriť ľadové sochy.

Odoslať komentár