22 Máj, Streda
 22 °C
TOP

Nechajte sa očariť krásou Tatranského ľadového dómu

Vypravte sa na výlet do Vysokých Tatier, ktoré po roku opäť prinášajú návštevníkom výnimočnú zimnú ľadovú atrakciu – Tatranský ľadový dóm. Tentokrát môžete obdivovať skvost inšpirovaný Chrámom Kristovho vzkriesenia v Petrohrade.

Tatranský ľadový dóm píše vo Vysokých Tatrách už svoju ôsmu kapitolu. Ku kupole, ktorá na Hrebienku ukrýva toto ľadové umenie, je možné dopraviť sa pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca alebo tam môžete zájsť pešo po nenáročnej turistickej trase. Chrám je otvorený denne od 9.00 do 16.00 h, počas hlavnej zimnej sezóny a vianočných sviatkov sa otváracie hodiny ešte predĺžia. Vstup do ľadového dómu je pre návštevníkov opäť bezplatný.

Na stavbu použili 225 ton ľadu
Autorom tejto výnimočnej krásy je Slovák Adam Bakoš, ktorému pri tvorbe pomáhali sochári z Česka a Slovenska. Na stavbu vysokú 12 metrov použili spolu 1880 kusov ľadových blokov, ktoré vážili spolu 225 ton. „Vytvorili sme kópiu nádhernej fasády, ktorej dominuje 6 hlavných veží chrámu, zvýraznených materiálmi, ktoré mali v Tatranskom ľadovom dóme premiéru. Na stavbe sa podieľalo celkovo 18 sochárov a 12 pomocníkov,“ uviedol Adam Bakoš. Celý Tatranský ľadový dóm je umiestnený v kupole o priemere 25 metrov. Samostatnou kapitolou bola výroba kupol, ktorú vytvorili Mia Bujňáková s Petrom Klímom. „Pompéznosť a tvarovú čistotu kupol sme sa po intenzívnej úvahe rozhodli stvárniť kombináciou moderných technológií a ručnej remeselnej práce. Telá všetkých ôsmich kupol sme vymysleli ako samonosné konštrukcie spojené kružnicami a rebrami. Jednotlivé časti boli potom vyrezané z polykarbonátu pomocou vodného lúča v Prešove,“ priblížila Mia Bujňáková.

Dôraz kladú na bezpečnosť
Z dôvodu aktuálnej situácie a preventívnych opatrení pristúpili organizátori k viacerým zmenám smerujúcim k zvýšeniu bezpečnosti. „Prvou a najdôležitejšou bude vytvorenie vstupných koridorov tak, aby návštevníci mohli plynule a bez zhlukovania Tatranský ľadový dóm navštíviť,“ informoval Lukáš Brodanský, manažér strediska Vysoké Tatry. Čas strávený obdivovaním ľadovej krásy bude zároveň limitovaný rovnako, ako počet osôb, ktoré budú môcť naraz do dómu vstúpiť, samozrejme iba s prekrytím dýchacích ciest. „Aj samotných návštevníkov preto chceme požiadať o zodpovednosť, aby zážitky z návštevy tohto výnimočného projektu boli len príjemné,“ požiadal Lukáš Brodanský.

zdroj foto: Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry, autor foto Marek Hajkovsky

Odoslať komentár