20 Júl, Sobota
 25 °C
TOP

Posledný deň v roku nie je iba i Silvestri…

A máme tu Silvester, posledný deň v roku. Aj keď ho tentoraz nemôžeme veľkolepo oslavovať na zábavách či na námestiach, podstata sa nemení. Všetci chceme ukončiť tento neľahký rok a zaželať si do toho ďalšieho len to najlepšie. Z historických prameňov sa však okrem mnohých silvestrovských zvykov a tradícií dozvedáme aj o niekoľkých významných udalostiach, ktoré sa viažu práve k dátumu 31. december.

Narodili sa…

Presne pred 220 rokmi, teda 31. decembra 1800 sa v Brezne narodil chemik, botanik a lekárnik Daniel Wagner. Bol významným priekopníkom farmácie a lekárskej chémie v Uhorsku.

Študoval na gymnáziu v Dobšinej a v Rožňave, farmáciu na univerzite v Pešti a tiež vo Viedni. , Po tom, čo sa stal magistrom farmácie, pôsobil ako lekárnik v Bratislave a v neskoršom období aj ako zdravotný radca na Ministerstve obchodu v Pešti. V roku 1834 založil laboratórium, ktoré neskôr rozšíril na továreň na liečivá a chemikálie. Napísal niekoľko diel, v ktorých zdokumentoval svoje poznatky o liečivách z prírody.

31. decembra 1922 sa v Kokave nad Rimavicou narodila Darina Bancíková. Ide o prvú evanjelickú farárku na Slovensku, ktorá bola dlho prenasledovaná komunistickým režimom. V roku 1962 ju dokonca uväznili na 14 mesiacov. Štátny súhlas na návrat ku kňazskej službe dostala v roku 1968. Súdne ju rehabilitovali v roku 1990, o deväť rokov neskôr zomrela.

Okrem týchto dvoch historicky významných mien sa posledný deň v roku narodili aj ďalšie známe mená. Slovenská herečka Jana Oľhová a naša speváčka Oľga Záblacká. Zo svetových mien to boli George Catlett Marshall – iniciátor Marshallovho plánu a laureát Nobelovej ceny za mier (1953), taktiež britský filmový herec Anthony Hopkins, držiteľ Oscara za úlohu Hannibala Lectera vo filme Mlčanie jahniat. A 31. decembra sa narodili aj bývalý škótsky futbalista a v súčasnosti jeden z najúspešnejších futbalových trénerov Alex Ferguson, britský herec Ben Kingsley, americký herec Val Kilmer či americká speváčka Donna Summer.

Stalo sa…

V roku 1992 oficiálne zanikol štátny útvar Česká a Slovenská Federatívna Republika (ČSFR). V roku 2005 bola zrušená povinná základná vojenská služba na Slovensku, čo dnes mnohí považujú za omyl a z nejedných úst matiek a otcov zaznieva, že dnešným mladým mužom by aspoň pár mesiacov „na vojne“ len prospelo…

Ak nazrieme do historických kroník vo svete, dočítame sa, že práve 31. decembra v roku 1879 americký vynálezca Thomas Alva Edison prvýkrát verejne predviedol vynález žiarovky fungujúcej na princípe zuhoľnatených bavlnených vlákien.

A v posledný deň roku 1968 odštartovalo na svoj prvý diaľkový let prvé ruské nadzvukové lietadlo TU-144.

Odoslať komentár