22 Máj, Streda
 19 °C
TOP

Nahliadnite za múry Západného krídla trnavskej radnice

Ak niekedy zavítate do Trnavy, nenechajte si ujsť návštevu Západného krídla trnavskej radnice. Obdivovať tam môžete čiernu kuchyňu aj barokovú pivnicu, či skúmať doposiaľ zachované maľby a ryté nápisy s obrázkami na stenách niekdajšieho väzenia.

Najreprezentatívnejšia budova mesta Trnava – trnavská radnica sa nachádza len pár krokov od trnavského Trojičného námestia. V súčasnosti ju tvorí komplex štyroch krídiel budov, spomedzi ktorých pôsobí najhonosnejšie uličná časť. Jej najvýraznejším prvkom je balkón nesený toskánskymi stĺpmi ako aj secesné dekoratívne prvky, štuková výzdoba a štít s mestským erbom.

Zistite čo ukrýva Západné krídlo trnavskej radnice
Západné krídlo trnavskej radnice bolo prvou budovou trnavskej mestskej samosprávy a na prelome 14. a 15. storočia patrilo k najdôležitejším stavbám Malého Ríma. A hoci v súčasnosti len nenápadne vykúka spoza radničnej kaplnky, jeho návšteva isto stojí za to. Počas prehliadky tam môžete obdivovať bývalú čiernu kuchyňu. Bola špecifická tým, že podobne ako iné čierne kuchyňe, obsahovala otvorené ohnisko bez komína. V strope sa nachádzala diera, ktorou unikal dym. Sadze z ohniska sa často usádzali priamo v kuchyni a spolu s dymom, ktorý sa v miestnosti hromadil, vytvárali jej typickú čiernu farbu.

Súčasťou Západného krídla radnice sú aj dve väzenia – stredoveké a barokové. V oboch týchto častiach sa na stenách uchovali maľby a nápisy od odsúdených, ktorí si tu odpykávali svoj trest. Vidteľné sú do steny vyškrabané obrázky šibenice alebo Panny Márie a z neskoršieho obdobia tu nájdete aj nápisy písané ceruzkou, predovšetkým v maďarčine. V stene nájdete aj vyryté čiarky, vďaka ktorým odsúdenci sledovali plynutie času. Za pozornosť okrem väzenia isto stojí aj návšteva stredovekej pivnice, ako aj miestností určených pre strážnika či richtára a jeho prísažných.

Zdroj informácií a foto: Trnava Tourism, autor foto Matúš Koprda

Odoslať komentár