28 November, Štvrtok
 7 °C
TOP

Dnes, 24. októbra, je Deň zápaliek, ale aj nylonových pančušiek

Pripravujete opekačku pri ohni s priateľmi, z ruksaka vytiahnete krabičku zápaliek a urobíte si oheň. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, komu za zápalky vlastne vďačíme? A čo Vaše pančušky, milé dámy? Vedeli ste, že aj tie dnes majú svoje výročie?


Pisal sa 24. október 1836. keď Alonzovi Dwightovi Phillipsovi zo Springfieldu v americkom štáte Massachusetts patentovali zápalku. Phillips svoje škrtacie zápalky nazval locofocos. Tomuto patentu však predchádzalo niekoľko objavov. V roku 1680 Angličan Robert Boyle zistil, že fosfor a síra sa pri vzájomnom trení môžu zapáliť a tak začiatkom 19. storočia na tomto princípe vznikli zapaľovacie
inštrumenty. Uchovávali ich v sklenených obaloch, boli nepohodlné a nebezpečné. V roku 1827 anglický lekárnik John Walker vyrobil gigantickú zápalku s hlavičkou zo sírovodíka a peroxidu, ktorá sa po škrtnutí o akýkoľvek povrch vznietila.

Prvé malé zápalky sa predávali v Nemecku
A to už v roku 1832, ale boli stále veľmi nebezpečné a navyše aj páchli. V USA sa majiteľom patentu na škrtacie zápalky stal práve Alonzo Dwight Phillips v roku 1836. Problém s bezpečnosťou sa vyriešil až objavom amorfného červeného fosforu v roku 1845. V roku 1855 sa začali používať bezpečné červené zápalky vďaka Švédovi Carlovi Lundstromovi. Zápalky sa predávali vo väčších škatuľkách, ale spočiatku bol škrtací pásik v jej vnútri, až neskôr ho začali aplikovať na bočné strany škatuliek. V roku 1889 si americký právnik Joshua Pusey nechal patentovať ploché balenia zápalkových škatuliek. A v roku 1897 prišiel s nápadom použiť zápalkové škatuľky ako reklamný predmet.

Napriek tomu, že v Európe v roku 1939 už úradovala vojna, v Amerike sa vyvíjal nový módny doplnok.
Tristo pozvaných dám si na svetovej výstave v New Yorku prvýkrát mohli chytiť do rúk nylonové pančuchy. Ženy boli touto novinkou do dámskeho šatníka nadšené a tak sa 24. októbra 1939 dostali nylonové pančuchy prvýkrát do verejného predaja. Približne o pol roka neskôr bolo v tejto krajinepredaných asi päť miliónov pančušiek z nylonu. Za túto dnes už nevyhnutnosť dámskych outfitov vďačia ženy americkej firne DuPont, ktorá vyvinula nylonové vlákno.

Výrobu dámskych pančúch na istý čas prerušila druhá svetová vojna, ale v roku 1945 sa opäť vrátili na pulty obchodov a bol po nich nevídaný dopyt. Ako uvádzajú historické zdroje, v Pittsburghu sa vraj
vytvoril zástup 40-tisíc žien, ktoré strávili celú noc pred obchodom, v ktorom mali byť nylonky ráno v predaji.

Odoslať komentár