19 Apríl, Piatok
 3 °C
TOP

Zasaďte si muchovník

Muchovník (Amelanchier) je nenáročná rastlina. Pochádza zo Severnej Ameriky a u nás sa zvyčajne pestuje ako ker. Jeho plody pripomínajú čučoriedky a obsahujú množstvo vitamínov a ďalších zdraviu prospešných látok.

Muchovník bude zdobiť vašu záhradu počas celého roka. V marci zakvitne pôsobivými jemnými bielymi kvetmi. Krásne sú však aj listy tohto kra, pretože neustále menia farbu, najskôr sú zelené so striebristým nádychom, neskôr sa sfarbujú do zelených odtieňov a na jeseň je ich farba výrazne červená. Navyše vás v júli muchovník obdarí aj šťavnatými a veľmi zdravými plodmi, ktoré sa hodia na priamu konzumáciu ale aj na spracovanie. Môžete ich sušiť, zavárať aj mraziť.

Muchovník – pestovanie

Muchovník nie je náročný na pestovanie. Ide o mrazuvzdorný ker. Zasadiť ho môžeme na slnečné stanovisko alebo do polotieňa a dokonca z neho vytvoriť aj jedlý živý plot. U nás sa pestuje najčastejšie Muchovník Lamarckov. Táto odroda chuťou pripomína sladké plody čučoriedky. Jeho výhodou však je, že na rozdiel od čučoriedky nepotrebuje kyslú pôdu. Vysádzame ho do priepustnej, skôr ľahkej pôdy. Ker dorastá do výšky troch metrov a široký môže byť až šesť metrov, čo však dokážeme ovplyvniť rezom a získať tak nižší tvar.

Plody plné zdravia

Plody muchovníka obsahujú vitamín A, C, E, K ale aj vitamíny skupiny B a tiež množstvo minerálov ako napríklad draslík, horčík, mangán, sodík, vápnik či železo. Pre vysoký obsah antioxidantov pomáhajú plody muchovníka pri prevencii mnohých ochorení aj posilnení imunity. Odvar z plodov sa používa pri zápaloch horných dýchacích ciest a ústnej dutiny. Odvar z kvetov zasa posilňuje srdce a znižuje krvný tlak. V muchovníku tiež možno nájsť polyfenoly, ktoré spomaľujú proces starnutia a pôsobia ako prevencia kardiovaskulárnych ale aj mnohých ďalších ochorení.

zdroj foto jhenning pixabay

Odoslať komentár