15 Jún, Sobota
 18 °C
TOP

Natrhajte si voňavý orgován

Prenikavú vôňu orgovánu pozná asi každý. No možno nie všetci vedia, že jeho kvety sú jedlé a majú veľa liečivých účinkov.

Orgován je známy obsahom množstva éterických olejov, kyseliny askorbovej a flavonoidov. Jeho kvety môžeme použiť čerstvé, alebo sušené na prípravu čaju, ktorý nám môže pomôcť pri prechladnutí, bolesti hrdla, hlavy a pri podráždenom žalúdku. Pri jeho pravidelnom užívaní môžeme zrýchliť svoj metabolizmus a znížiť stres a napätie. Vo forme obkladu je orgován účinný pri reumatických bolestiach a dokonca aj pri migrenóznych stavoch.

Olej je vhodný na masáž

Olej z orgovánu využívame na masáž boľavých kĺbov a svalov, pri liečbe vyrážok a menších odrenín. „Obsahuje prírodné UVA a UVB ochranné látky, čím chráni pokožku pred poškodením a spomaľuje predčasné starnutie pleti“, hovorí Mgr.Blažová z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava.

Kvety sa hodia na limonádu

Kvety orgovánu môžeme použiť tiež na prípravu sviežej limonády, prípadne na výrobu orgovánového cukru. Takto prevoňaný cukor je výborný do čaju alebo na pečenie. Drobné kvietky krásne vyniknú aj na tortách a iných dezertoch.

Pozor

Pre niektorých citlivejších ľudí môže byť intenzívna vôňa orgovánu prekážkou, preto je potrebné použiť menšie množstvo kvetov.

Informácie poskytol Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava.

zdroj foto RitaE pixabay

Odoslať komentár