21 Máj, Utorok
 18 °C
TOP

V Malých Karpatoch navštívte pozorovňu zvierat

V lesoch Malých Karpát sme objavili ďalšie pekné miesto, kde sa môžete zastaviť na svojich potulkách prírodou. Na trase medzi Račou a Mariankou pribudla nová pozorovňa zvierat Vydrica. Jej pomenovanie je odvodené od vodného toku Vydrica, ktorý v lokalite pramení.

Vyhliadku osadili na mieste po vetrovej kalamite. Ide o jedinečné prostredie charakteristické nepokosenými lúkami, pňami bývalých vzrastlých stromov, popadanými stromami a krovím. V  lese tam môžete aj počas dňa spozorovať divú zver ako napríklad daniele, muflóny, diviaky, líšky alebo bažanty. „Z Vydrice možno pozorovať nielen zvieratá, ale aj postupnú premenu lesa po veternej kalamite na prirodzený les,“ hovorí Matej Dobšovič, riaditeľ Mestských lesov v Bratislave. „Chcem poprosiť návštevníkov, aby pristupovali k  tomuto miestu s  rešpektom a zver neplašili,“ dodáva.

Cestou k pozorovni však natrafíte aj na ďalšie krásne miesta a v jej pešej dostupnosti nájdete známe rekreačné lokality ako Pánova lúka, Studnička Zbojníčka či Malý Slavín.

Pri výrobe pozorovne použili lokálne drevo

Nenápadnú vyhliadku, citlivo zasadenú v krásnom prostredí lesoparku, vyrobili svojpomocne zamestnanci mestských lesov v Bratislave. Pozorovňa má 13 štvorcových metrov a vojde sa do nej menšia skupinka ľudí. Vďaka strieške budú chránení aj pred dažďom či snehom. „Návštevníka privedie do objektu zdvíhajúca sa lávka a  cez úzky  vstup príde do krytého priestoru s  terasovitým sedením  a  výhľadom na prírodu. Celý objekt je osadený na  oceľových  vrutoch a  navrhnutý z jedného typu  smrekovcových  hranolov,  čo  umožnilo využiť lokálny materiál na jeho výstavbu,” vysvetlil Marcel Dzurilla, riaditeľ sekcie tvorby mestských priestorov z Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Pozorovňa Vydrica je spoločný projekt hlavného mesta, Metropolitného inštitútu Bratislavy a Mestských lesov v Bratislave.

foto: Mestské lesy v Bratislave / Facebook

Odoslať komentár