06 November, Streda
 4 °C
TOP

Polovičný hámor sa znova roztočil

Ak sa vydáte na potulky metropolou východu, tak priamo v srdci Košíc môžete obdivovať obnovený polovičný Medzevský hámor. Hámor sa nazýva polovičný preto, že ide o vernú zmenšenú kópiu hámru nachádzajúceho sa v Medzeve, ktorý je živou technickou pamiatkou.

Nadšenci z neziskovej organizácie „Cech umeleckých kováčov a kováčov Slovenska“ na čele s cechmajstrom Vladimírom Eperješim, si dali za cieľ zrekonštruovať zmenšeninu kováčskej dielne, pôvodne stojacej v Medzeve a priblížiť tak tradičné remeslo ďalším generáciám. Tento ich zámer podporil aj Košický samosprávny kraj.

V Uličke remesiel v Košiciach nesmie hámor chýbať

Polovičný hámor je drevenou prístavbou a nachádza sa na Hrnčiarskej ulici. Tá je sama o sebe atrakciou v Starom meste a turistov aj miestnych láka nielen svojou nezameniteľnou atmosférou, ale dáva priestor aj na nevšedné zážitky a vzdelanie. Bylinkár vedľa kamenára, hrnčiar vedľa kováča či rezbára. Ulička remesiel už od roku 1998 ukazuje, že remeslo má zlaté dno. O jej dôležitosti dobre vedel aj rodák z Medzeva a bývalý prezident Slovenskej republiky, Rudolf Schuster, ktorý inicioval výstavbu napodobeniny veľkého medzevského hámru práve za kováčskou dielňou na Hrnčiarskej ulici. Vďaka rekonštrukcii objektu vznikol priestor určený na prezentáciu kováčskeho remesla. „Toto je prvá rekonštrukcia od postavenia zmenšeniny hámru v Medzeve. Drevená prístavba bola prakticky nefunkčná, nádrže na vodu, hornú aj spodnú bolo treba odizolovať a ochrániť pred únikmi vody a vodné koleso bolo potrebné úplne zrepasovať. Odviedol sa tu kus dobrej práce,“ popisuje rekonštrukciu Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja. „Ako sa voľakedy kulo železo, keď nebola elektrina? Keď sa nedal pohodlne stlačiť vypínač? Presne to sa dozvedia tí, ktorí sa prídu pozrieť na hámor – na geniálnu konštrukciu našich predkov, ktorí vedeli využiť silu prírody vo svoj prospech. Srdcom tradičnej kováčskej dielne, teda hámru, je vodné koleso. To využíva vodnú energiu na chod kováčskych bucharov, dúchadiel alebo mechov. Bez nich by žiadna pec nebola dosť žhavá na kutie železa a spracovanie ocele. Presne takto to funguje dodnes v Hámri v Medzeve, známom najmä svojimi lopatami, no aktuálne aj u nás – v jeho vernej polovičnej kópii v Uličke remesiel v Košiciach,“ vysvetľuje kováč Vladimír Eperješi, ktorý v Uličke remesiel stojí už 7 rokov pri horúcej vyhni a kuje umelecké diela známe po celej Európe.

Do Polovičného hámru v Košiciach aj do originálneho Hámru Slovenského technického múzea v Medzeve majú návštevníci dvere otvorené podľa prevádzky. Individuálne sa dajú dohodnúť aj ukážky hámrovníctva, okúsiť sálavé teplo vyhne či vyrobiť si podkovičku zo železa pre šťastie.

Informácie a foto poskytla KOCR Košice Región Turizmus

Odoslať komentár