25 Apríl, Štvrtok
 8 °C
TOP

Na čo nezabudnúť, aby sa dovolenka v prírode vydarila?

Vyrážate tento rok na dovolenku do prírody a chcete si užívať jej čaro? Plánujete objavovať nové turistické chodníčky ale aj oddýchnuť si po ťažkej túre kdesi pri vode? Na čo nezabudnúť, aby sa dovolenka vydarila k spokojnosti celej rodiny? Prinášame zopár tipov.

Pribaľte si cestovateľskú lekárničku

Okrem výberu miesta vašej dovolenky by ste si mali dať záležať aj na výbave cestovateľskej lekárničky. Tá by mala byť umiestnená v suchu, chlade a tme, tak aby nedošlo k poškodeniu jej obsahu. Vo všeobecnosti sa na dovolenku odporúča zabaliť: lieky, ktoré bežne užívate, lieky proti horúčke a bolestiam hlavy, lieky proti hnačke aj proti zápche, antihistaminiká, ktoré pomôžu pri alergických reakciách, antialergický krém, ktorý pomôže pri uštipnutí hmyzom, sprej alebo krém proti hmyzu, teda repelent, dezinfekčný prostriedok, pohotovostné obväzy, obväzovú vatu, pinzetu, nožničky, náplaste.

Nezabudnite na horské poistenie

Ak sa chystáte vyraziť na horskú turistiku, tak by ste nemali zabudnúť uzatvoriť si horské poistenie. Bez ohľadu na to, či chcete podniknúť len krátky výlet alebo túru, môže vám poistenie v prípade nepredvídaných okolností pomôcť vyhnúť sa zbytočným starostiam navyše. Zo zákona je totiž každá osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním. Táto povinnosť sa nevzťahuje len na deti a fyzické osoby nespôsobilé na právne úkony.

Na túru sa poriadne pripravte

Ak sa vydáte na túru, horská služba radí, vziať si so sebou aj mobilný telefón. Priebeh túry si prezrite na mape alebo v turistickom sprievodcovi a v prípade potreby využite služby horského vodcu alebo horského sprievodcu. Na túru odchádzajte skoro ráno a dokončite ju do zotmenia. Pri zostupe je podľa odporúčaní horskej služby nutné rátať s časom rovnajúcim sa asi 70 % času výstupu. Pri pohybe v horskom teréne vám chôdzu uľahčí používanie turistických palíc. Na každú túru sa vystrojte primerane ročnému obdobiu, namáhavosti túry a jej dĺžke. Nevyhnutná je obuv s vibramovou podrážkou a plášť do dažďa alebo vetrovka. V chladnejšom počasí alebo pri výstupe na sedlo alebo vrchol sú potrebné aj sveter, čiapka a rukavice. Nezabúdajte na jedlo a dostatok tekutín. Na orientáciu použite turistickú mapu, v ktorej sú zakreslené všetky dôležité údaje. Používajte vždy posledné opravené vydanie, vyhnete sa omylom v teréne. Viac informácií sa dozviete na stránkach horskej záchrannej služby, kde sú tiež pravidelne aktualizované najdôležitejšie informácie týkajúce sa aktuálneho stavu v horách na jednotlivé dni.

Chráňte sa pred kliešťom?

Keďže výskyt kliešťov v prírode je značný, pri potulkách prírodou by ste sa mali vyhýbať miestam,kde ich je najviac. Ide najmä o okraje lesov, vysoké porasty tráv či krovie. Je dobré zvoliť vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, najmä dlhé nohavice a ponožky. Vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte. Zabúdať by ste nemali ani na používanie repelentov. Po návrate domov si musíte dôkladne prekontrolovať celé telo. Kliešť sa najčastejšie prisaje do vlasatej časti hlavy, do slabín a podpazušia, za uši, do podkolennej jamky a na intímne miesta.

Pobyt pri vode

K letnej dovolenke v prírode patrí aj možnosť osviežiť sa a oddýchnuť si po namáhavej túre niekde pri vode. Vo všeobecnosti platí, že najbezpečnejšie je kúpať sa na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách a na vodných plochách, ktorých kvalitu monitorujú orgány verejného zdravotníctva. Ak už zvolíte kúpanie sa na prírodných vodných plochách, snažte sa nevstupovať do neznámej či hlbokej vody, ak nie ste zdatným plavcom. Nevstupujte do vody, ktorá na základe senzorických vlastností, akými sú farba, zákal, priehľadnosť pôsobí odpudivo a rovnako sa nekúpte vo vodách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo a v okolí ktorých ste našli uhynuté vtáky a zvieratá. Ak si nie ste istí kvalitou vody, urobte si jednoduchý test na prítomnosť siníc a to tak, že do priesvitnej nádoby naberiete vodu a necháte ju na svetle postáť 15 až 20 minút. Ak sa na vode vytvorí prstenec farebnej hmoty pripomínajúci posekané ihličie alebo zelenú krupicu a voda pritom zostane číra, ide pravdepodobne o sinice. Ak zostanú mikroorganizmy rozptýlene vo vodnom stĺpci, ide o zdravotne nevýznamné riasy.

Nezabudnite na pokrývku hlavy

Či už mierite k vode alebo na túru, pokrývka hlavy je v oboch prípadoch dôležitá. Aj horské slnko môže byť zradné. Najmä počas veterných dní sa môže zdať, že slnko nesvieti až tak intenzívne a môžete si veľmi ľahko privodiť úpal.

Informácie poskytol Úrad verejného zdravotníctva SR a Horská služba

Odoslať komentár