18 Máj, Nedeľa
 12 °C
TOP

Trstínska kalvária je súčasťou pamiatkového fondu SR

Kúsok za obcou Trstín ukrývajú vysoké košaté stromy prekrásne a historicky vzácne miesto. Je ním pútnické miesto Trstín Hájiček s Kostolom Sedembolestnej Panny Márie, kam sa každoročne vydávajú stovky veriacich z blízka i ďaleka, aby si pri príležitosti Nanebovzatia Panny Márie uctili Bohorodičku. Pred vežou kostolíka vás privíta drevená zvonica s dvoma zvonmi. V areáli môžete obdivovať Krížovú cestu. Kalvária sa v minulom roku stala súčasťou pamiatkového fondu SR.

Trstínska kalvária je jednou z mála medzivojnových kalvárií na Slovensku. Vybudovaná bola na zalesnenom návrší severovýchodne od obce Trstín na úpätí Malých Karpát na mieste nazývanom Hájiček, ktorého história sa spája so stredovekým kostolom z konca 12. a začiatku 13. storočia. Koncom 18. storočia sa po prvýkrát objavili zmienky o zázrakoch sošky Bolestnej Panny Márie, alebo aj milostivej Piety umiestnenej v tomto kostole, ktorý sa čoskoro stal mariánskym pútnickým miestom. „Vybudovanie novej, kvalitne spracovanej kalvárie v prvej polovici 20. storočia v blízkosti tohto starého pútnického miesta potvrdil a posilnil jeho pretrvávajúci význam. V čase vysvätenia kalvárie v roku 1923 sa do kostola na Hájičku vrátil aj originál zázračnej sochy, nachádzajúcej sa od konca 18. storočia v Trnave,“ prezradila Milada Oravcová z Pamiatkového úradu SR (PÚSR) a dodala, že kalvária je nositeľkou pamiatkových hodnôt – historickej, spoločenskej, architektonickej, výtvarnej, urbanistickej a krajinnej.

Atmosféra miesta je príjemná a pokojná

Kalvária sa tiahne od vstupnej brány umiestnenej v juhovýchodnej časti areálu a lemuje chodník vedúci na vrchol návršia ku kostolu. Naľavo za bránou sa nachádza súsošie Rozlúčka Krista s Máriou a oproti nej výjav Kristus modliaci sa na Olivovej hore. Nasleduje štrnásť zastavení krížovej cesty v podobe stél s reliéfmi jednotlivých výjavov, ktoré sú usporiadané do kruhu okolo šesťfigurálnej skupiny Ukrižovania umiestnenej na najvyššom bode Hájička – tvoria ju tri kríže s korpusmi takmer životnej veľkosti, pričom pod prostredným sú umiestnené sochy Márie, sv. Jána a Márie Magdalény objímajúcej kríž s ukrižovaným Kristom. Kalvária je obkolesená zeleňou, ktorá dotvára atmosféru miesta.

Kalvária je zhotovená z hořického pieskovca

„Autormi kalvárie sú kameňosochár Miroslav Harašta z Přerova a architekt Josef Marek pochádzajúci z Moravy, ktorý v tom čase žil v Trnave. Zhotovená je z hořického pieskovca, z kameňa charakteristického pre medzivojnové sochárstvo v tejto lokalite. Scény rozlúčky Krista s Máriou a Olivová hora vychádzajú zo staršej kalvárskej tradície a pre obdobie svojho vzniku sú netypicky poňaté ako sochy. Pieskovcové reliéfy umiestnené v nikách jednotlivých zastavení sú prebraté z cyklu Krížovej cesty (1902 – 1908) od maliara Gebharda Fugela v Mníchove a predstavujú kvalitnú reprodukciu tohto diela. V sochárskom štýle Olivovej hory, Rozlúčky Krista s Máriou a skupiny Ukrižovania badať jemné náznaky secesie s o niečo výraznejším zásahom moderny,“ priblížila Milada Oravcová a spomenula, že na kalvárii v minulosti pravdepodobne prebehlo viacero úprav a údržieb, posledná väčšia v roku 2004.

Kalvária sa v minulom roku stala súčasťou pamiatkového fondu SR.

foto: Trstínska kalvária – Golgota. zdroj foto: PÚ SR, autor foto P. Koprivňanská

Odoslať komentár