16 December, Pondelok
 7 °C
TOP

Vianočný stromček, vianočná ruža, vianočný veniec aj imelo

Jedným z najkrajších symbolov spätých s Vianocami je bezpochyby vianočný stromček. No mnohí z nás si tieto najobľúbenejšie sviatky roka nevedia predstaviť ani bez vianočnej ruže, vianočného venca či imela.

VIANOČNÝ STROMČEK

Aj vy uvažujete nad tým, či zvoliť tento rok živý alebo umelý vianočný stromček? Každý z nich má svoje výhody i nevýhody, a tak rozhodovanie nemusí byť jednoduché.

Umelý či živý?

V súčasnosti je na trhu bohatá ponuka umelých vianočných stromčekov a mnohé z nich sú skutočne na nerozoznanie od tých živých. Ich výhodou je, že tie kvalitné nám vydržia veľa rokov, nevyžadujú žiadnu starostlivosť, neopadáva z nich ihličie a hoci cena môže byť vyššia, po rokoch zistíme, že je to lacnejšie, ako kupovať každý rok živý strom. Ak však túžite po vôni ihličia, tak potom bude živý vianočný stromček pre vás tou pravou voľbou.

Rezaný alebo črepníkový?

V prípade rezaného vianočného stromčeka voľba zvyčajne padá na smrek, borovicu a jedličku. A práve normandská jedlička môže byť dobrou voľbou. Má peknú zelenú farbu ihličia, krásne vonia a pomerne dlho vydrží čerstvá. Naopak, smrek obyčajný opadá veľmi rýchlo, zaujímavá však môže byť jeho cena. Ak sa rozhodnete pre borovicu čiernu myslite na to, že tento strom potrebuje viac priestoru. Odmení sa vám však úžasnou vôňou. Jeho ihličie je krásne dlhé a výhodou je, že neopadáva ani po vyschnutí. Smrek biely je zasa vhodným riešením do menších miestností.

Na čo si dať pozor?

Pri kúpe živého vianočného stromčeka myslite na to, že predávané stromy sa režú v predstihu a tak môžu byť aj niekoľko týždňov staré. Pozorne si preto prezrite vetvičky stromčeka. Nesmú byť suché a na dotyk majú byť mäkké, ohybné. Ak stromčekom párkrát potrasiete, nemalo by z neho opadávať ihličie.

Po príchode domov vložte stromček do nádoby s vodou, aby nevysychal a umiestnite ho do najmenej vykúrenej miestnosti, alebo do garáže či na balkón.

Na osadenie stromčeka použite stojan s nádržkou na vodu. Pred tým, kým ho do stojana vložíte, odrežte dva až tri centimetre zo spodnej časti kmeňa. Pravidelne do stojana dopĺňajte vodu.

A čo tak črepníkový?

Siahnuť môžeme aj po stromčeku v črepníku a tešiť sa tak z jeho krásy aj v budúcnosti. Na jar ho môžeme premiestniť na balkón či terasu, alebo ho presadiť do záhrady. V takom prípade však dobre zvážte, aký druh si zvolíte, aby po čase v záhrade nezaberal príliš veľa miesta. Po príchode domov ho umiestnite do najmenej vykúrenej miestnosti a postupne ho zvykajte na vyššie teploty. Nezabudnite ho polievať.

Náš tip

Či sa už rozhodnete pre rezaný alebo črepníkový vianočný stromček, vyberte mu dobré miesto, aby pekne vynikol a rozhodne ho umiestnite čo najďalej od vykurovacích telies.

VIANOČNÁ RUŽA

Prýštec najkrajší, či inak aj vianočná ruža je rastlina, bez ktorej si mnohí z nás nevedia predstaviť vianočnú výzdobu. Ak sa budete o ňu dobre starať, tešiť sa z jej krásy môžete počas celého roka.

Vianočná ruža nemá rada zimu a prievan, no nevyhovuje jej ani umiestnenie v tesnej blízkosti vykurovacích telies či premočený alebo príliš suchý substrát. Vo svojom príbytku jej teda nájdite skôr pokojné miesto s dostatočným množstvom svetla. Keď rastlina vyženie počas roka nové výhonky, teda listy alebo stonky, môžete ju prihnojiť. Presadiť ju stačí koncom jari.

VIANOČNÝ VENIEC

Vianočnú atmosféru dokáže príjemne umocniť aj vianočný veniec. Výber na trhu je skutočne pestrí, ale taký vlastnoručne vyrobený isto poteší nielen vás, ale i vašich blízkych a vtisne vášmu príbytku punc originality.

Materiál

-prútený alebo slamený veniec

-vetvičky ihličnatých stromov

-rastlinný materiál podľa vášho výberu: šišky, žalude, šípky, kolieska sušeného ovocia – jablká, pomaranče, jarabina, kúsky škorice, bydián, orechové škrupiny

-viazací drôt, stuha drevené vianočné ozdôbky – napríklad srdiečka alebo hviezdičky, nožnice

Príprava materiálu na výzdobu venca

Pomocou nožníc si odštipnite kúsky viazacieho drôtu a upevnite na všetky žalude, vetvičky šípok, kolieska sušeného ovocia či iné plody tak, že drôt ohnite do tvaru U, prevlečte alebo prepichnite cez jednotlivé plody alebo ich stonky, oba konce zmotajte a pevne utiahnite, tiež si pomocou drôtu uviažte škoricu do menších otiepok.

Zdobenie venca

-vetvičky ihličnatých stromov si nastrihajte na asi 10 až 15 cm dlhé konáriky a tie postupne prikladajte na veniec a omotávajte drôtom tak, aby ste ich dobre na veniec pripevnili a zároveň zakryli slamený podklad

-pomocou drôtu pripevnite na veniec v ľubovoľnom počte ostatný rastlinný materiál – fantázii sa medze nekladú

-stuhu upravte do ozdobnej mašle, do jej stredu pripevnite viazací drôt, oba konce zmotajte, prestrčte vencom a pripevnite na jeho zadnej strane

-z pevnejšieho drôtu vyrobte oko a pripevnite ho k vencu na jeho zadnej strane, aby ste mohli veniec zavesiť.

IMELO

Imelo biele je vždyzelený poloparazitický ker. Rastie v korunách stromov, čo môžeme pozorovať najmä na jeseň, keď listnaté stromy zhodia lístie. Má drobné biele plody, ktoré sú na dotyk lepkavé.

Imelo biele sa používalo už odpradávna v mytológii a pre jeho priaznivé účinky na naše zdravie je hojne využívané aj v ľudovom liečiteľstve.

Symbol šťastia a hojnosti

Mnohí imelo považujú za symbol šťastia a hojnosti, a tak by jeho vetvička nemala cez Vianoce chýbať v žiadnej domácnosti. Zvykneme si ho zavesiť k lustru či ho pridávať do rozličných vianočných aranžmánov na stôl ako dekoráciu.

Jednou z obľúbených vianočných tradícií je i bozk pod imelom. Mnohí veria, že im prinesie lásku a upevní vzťah.

Ilustračné foto. zdroj foto Sonnenstrahl pixabay

Odoslať komentár