Zažite leto na Liptove
Jedna z najznámejších podhorských osád na Slovensku Vlkolínec sa stala miestom, kde Liptáci symbolicky otvorili letnú turistickú sezónu. Je to presne 30 rokov od zápisu tejto výnimočnej obce do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
„Vlkolínec robí výborné meno Slovensku, Liptovu aj Ružomberku doma aj za našimi hranicami. Jeho zápis do UNESCO pamiatok potvrdzuje výnimočnosť lokality a jej významnú kultúrno-historickú, prírodnú a architektonickú hodnotu, ktorú budeme aj naďalej chrániť, aby sa zachovala aj pre budúce generácie. Novinkou tohto leta je náš textový a audiosprievodca, vďaka ktorému si návštevníci sami spravia prehliadku a objavia mnohé zaujímavosti o Vlkolínci. Medzi inými aj to, že názov obce pochádza skutočne od slova vlk, keďže ich tu bývalo v minulosti veľa, prečo sú domy farebné a aj to ako je možné, že sa zachovala obec v takomto stave až doteraz,“ uviedol primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň. Sprievodca Vlkolíncom je dostupný na webe vlkolinec.sk a tiež sa dá naň dostať z webu regiónu https://www.visitliptov.sk/unesco-vlkolinec-30-rokov-unesco/ .
Liptov treba zažiť
Región obkolesujú Nízke Tatry, Západné Tatry, Vysoké Tatry, Chočské vrchy, Veľká Fatra. Medzi najobľúbenejšie doliny patria Demänovská dolina, Jánska dolina, Žiarska dolina, Kvačianska a Prosiecka dolina ako aj Hrabovská a Čutkovská dolina. Na Chopok a Maliné vyvezú turistov pohodlne aj lanovky. „Tak ako sú farebné vlkolínske domy, tak je pestré aj leto na Liptove. Centrom regiónu je vodná priehrada Liptovská Mara, ktorú obkolesujú hory. Relax a zábavu ponúkajú atrakciami nabité vodné parky, ktoré milujú deti aj dospelí vďaka termálnym bazénom, morskej vode, vlnám, toboganom, ale aj možnostiam na wellness. Naše hory sú skvelé na turistiku aj cyklistiku. Viac ako 1100 kilometrov značených turistických trás a zhruba 50 turistických chodníkov poteší zdatných turistov aj rodiny s deťmi. Región je aj rajom cyklistov, ktorým ponúka viac ako 850 kilometrov značených cykloturistických trás,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková, ktorá zároveň prezradila, že vlkolínske domy sú farebné preto, že ich majitelia natierali vápnom. To získavali z vápenky v blízkom Bielom Potoku. Vápno má okrem zafarbenia mnohé priaznivé účinky, napríklad dezinfekčné, likviduje drevokazný hmyz a pohlcuje vlhkosť.
zdroj foto Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV