09 Január, Štvrtok
 7 °C
TOP

Riziká a možnosti prevencie cukrovky

Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pravidelne prinášajú informácie o chronickom ochorení Diabetes (cukrovka) a jeho vplyve na zdravie ľudí.

Čo je to diabetes?

Diabetes (cukrovka) je chronické ochorenie, ktoré sa vyskytuje buď vtedy, keď pankreas neprodukuje dostatok inzulínu, alebo keď telo nedokáže efektívne využiť inzulín, ktorý produkuje. Inzulín je hormón, ktorý reguluje hladinu glukózy v krvi. Hyperglykémia, nazývaná aj zvýšená hladina glukózy v krvi alebo zvýšená hladina cukru v krvi, je bežným javom nekontrolovaného diabetu a časom vedie k vážnemu poškodeniu mnohých systémov tela, najmä nervov a ciev.

Fakty o diabete:

  • Cukrovke 1. typu sa nedá predchádzať.
  • Diabetu 2. typu sa často dá predchádzať zdravou stravou, pravidelnou pohybovou aktivitou, udržiavaním normálnej telesnej hmotnosti a vyhýbaním sa užívaniu tabaku.
  • Je hlavnou príčinou postihnutia zraku, zlyhania obličiek, infarktu, mŕtvice a amputácie dolných končatín.
  • Dá sa liečiť a jeho komplikáciám sa dá vyhnúť alebo ho oddialiť pravidelným skríningom a liečbou.
  • Ľudia s diabetom by mali vyhľadávať pravidelný skríning komplikácií, aby pomohli pri včasnom odhalení. To zahŕňa skríning ochorenia obličiek, pravidelné očné vyšetrenia a hodnotenie nôh.
  • Odvykanie od fajčenia znižuje riziko vzniku diabetu 2. typu o 30 – 40 %.

Diabetes 2. typu

„Cukrovka 2. typu ovplyvňuje to, ako vaše telo využíva cukor (glukózu) na energiu. Bráni telu správne využívať inzulín, čo môže viesť k vysokej hladine cukru v krvi, ak sa nelieči. Časom môže spôsobiť vážne poškodenie tela, najmä nervov a ciev. Dá sa jej predchádzať,“ približujú odborníci a dodávajú: „Medzi faktory, ktoré prispievajú k rozvoju diabetu 2. typu, patria nadváha, nedostatočný pohyb a genetika. Včasná diagnóza je dôležitá, aby sa zabránilo najhorším účinkom. Najlepší spôsob, ako včas odhaliť diabetes, je absolvovať pravidelné kontroly a krvné testy u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.“ prízvukujú.

Príznaky

Viac ako 95 % ľudí s diabetom má ochorenie 2. typu. Vyskytuje sa nielen u dospelých, ale aj u detí. Pri diabete 2. typu môžu byť príznaky mierne a môže trvať mnoho rokov, kým si ich všimnete. Patria medzi ne: pocit veľkého smädu, potreba močiť častejšie ako zvyčajne, rozmazané videnie, pocit únavy, neúmyselné chudnutie.

Ako mu predísť?

Zmena životného štýlu je najlepší spôsob, ako zabrániť alebo oddialiť nástup cukrovky 2. typu. Ako na to?

  • dosiahnuť a udržať si zdravú telesnú hmotnosť,
  • zostať pohybovo aktívni aspoň 30 minút každý deň,
  • jesť zdravo a vyhýbať sa cukru a nasýteným tukom,
  • nefajčiť tabak.

S prevenciou vám pomôžu poradne zdravia

Na každom regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) sa nachádzajú poradne zdravia. V rámci prevencie môžete bezplatne navštíviť niektorú z nich. „Poradenstvo pozostáva z vyšetrenia hlavných rizikových faktorov. Ide o meranie krvného tlaku, tepovej frekvencie, biochemické vyšetrenie krvi – odber z prsta, výsledky sú hotové do 10 minút, vyšetrenie cholesterolu, glukózy, meranie telesnej výšky a hmotnosti. V poradni u návštevníkov zisťujú aj rodinnú anamnézu – srdcovo-cievne ochorenia často postihujú pokrvných príbuzných, osobnú anamnézu – pri ochoreniach tepien je riziko cievnych príhod zvýšené, či stravovacie zvyklosti a sklon k pravidelnému pohybu.

Informácie, ako sa objednať do poradne zdravia, nájdete na každej stránke príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Informácie poskytol Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu ÚVZ SR

Ilustračné foto. zdroj foto Engin_Akyurt pixabay

Odoslať komentár