16 Júl, Streda
 24 °C
TOP

Lieky a letná dovolenka

Mnohí sa chystáme na letnú dovolenku a potrebujeme si so sebou vziať aj niektoré lieky. Ako ich správne zbaliť a prepravovať v aute alebo v lietadle, a na ktoré si dať pozor pri pobyte na slnku, radia odborníci zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL):

Skladovanie liekov

Lieky skladujte na suchom a tmavom mieste, ideálne s teplotou do 25 °C. V prípade, že užívate lieky, ktoré si vyžadujú chladničkovú teplotu, o vhodnom spôsobe prepravy sa poraďte s vaším lekárnikom.

Dávajte pozor, aby ste batožinu s liekmi nikde nestratili alebo nezabudli.

Nepotrebujete nadmerné zásoby

Zoberte si so sebou iba toľko liekov, koľko potrebujete. Vyhnete sa tak strate a riziku, že nevhodným teplotám vystavíte celé balenie liekov.

Cestujete autom alebo autobusom

Lieky nikdy nenechávajte v aute. Auto zaparkované na slnku sa mení na skleník a teplota v ňom sa môže vyšplhať aj na 60 °C, čo môže viesť k znehodnoteniu liekov.

Lieky za žiadnych okolností nenechávajte na priamom slnku – napríklad na palubnej doske.

Cestujete lietadlom

Lieky vždy prepravujte v príručnej batožine. V podpalubnej batožine hrozí riziko poškodenia alebo straty. Skontrolujte si pravidlá leteckých spoločností – aj napriek tomu, že v rámci krajín EÚ platia jednotné pravidlá, rôzne letecké spoločnosti môžu mať špecifické obmedzenia.

Cestujete do krajín Európskej únie

Lieky na predpis si môžete vyzdvihnúť v lekárňach vo všetkých krajinách EÚ. Pred cestou si však overte, či je váš liek v danej krajine dostupný. O vystavenie papierového predpisu môžete požiadať svojho lekára.

Cestujete do zahraničia

Skontrolujte si pravidlá krajín, do ktorých cestujete. Pri špecifických liekoch – ako sú napríklad lieky s obsahom omamných a psychotropných látok – odporúčame kontaktovať aj príslušné veľvyslanectvo nielen cieľovej, ale aj tranzitnej krajiny.

Slnko v kombinácii s liekmi

Pri užívaní niektorých liekov je pokožka citlivejšia na slnečné svetlo a ultrafialové svetlo (vrátane solárií), čo môže viesť k nežiaducim účinkom ako sú vyrážky, začervenanie, opuchy či dokonca popáleniny. Zvýšená citlivosť pokožky na slnko môže negatívne ovplyvniť aj dlhodobé kožné ochorenia ako napríklad atopickú dermatitídu, psoriázu alebo herpes. Pri užívaní takýchto liekov sa odporúča obmedziť pobyt na slnku v čo najväčšej možnej miere. Rovnako je dôležité používanie slnečnej ochrany počas celého dňa a to aj v prípade pobytu mimo priameho slnka.

Medzi lieky, ktoré spôsobujú takúto citlivosť, patria napríklad niektoré:

-antibiotiká,

-retinoidy,

-antidepresíva,

-antiepileptiká,

-onkologické lieky,

-lieky na tlak, cukrovku a vysoký cholesterol,

-protizápalové lieky vrátane tých voľnopredajných,

-masti a krémy,

-rastlinné prípravky s obsahom ľubovníka bodkovaného.

Informácie o tom, či váš liek spôsobuje zvýšenú citlivosť na slnko, si prečítate v príbalovom letáku, prípadne sa spýtajte vášho lekárnika.

Informácie poskytol ŠÚKL

foto: zdroj foto pexels pixabay

Odoslať komentár