Duševné zdravie detí
„Detstvo je nie len obdobie rastu, ale aj obdobie, keď sa formuje psychická odolnosť na celý život.“
V uplynulých dňoch sme si pripomenuli Svetový deň duševného zdravia dojčiat, detí a adolescentov, pri príležitosti ktorého odborníci z Ligy za duševné zdravie SR upozorňujú na skutočnosť, že duševné zdravie sa nezačína až v dospelosti. „Už v dojčenskom a detskom veku sa ukladá základná výbava, teda schopnosť zvládať stres, vytvárať vzťahy, vyjadrovať emócie a budovať sebadôveru,“ približujú a zároveň dodávajú:
Vedeli ste, že…
-1 z 5 detí na svete zažíva nejakú formu psychickej nepohody, ktorú si často nevie pomenovať ani okolité prostredie rozpoznať.
-Prvé prejavy úzkosti, depresie či porúch správania sa môžu objaviť už v predškolskom veku.
-Bezpečný vzťah s dospelým je jeden z najsilnejších ochranných faktorov pre zdravý psychický vývin.
-Deti nepotrebujú dokonalých rodičov. Potrebujú dostatočne vnímavých, láskavých a dostupných dospelých, ktorí im pomôžu pomenovať svet a zvládať to, čo v ňom cítia.
Podľa odborníkov je ideálny čas spomaliť a byť pri deťoch viac prítomní, zvedaví a citliví. „Aj pár minút dennej pozornosti môže zmeniť ich vnútorný svet,“ dodávajú.
Kde hľadať pomoc?
Ak sa deti a mladí ľudia potrebujú poradiť, alebo porozprávať na akúkoľvek tému, alebo sa ocitli v náročnej situácii a potrebujú pomoc, môžu sa obrátiť na Linku detskej istoty 116111. Pre deti a mladých ľudí je k dispozícii Nonstop, teda 24 hodín, každý deň aj v noci, cez týždeň aj cez víkend aj počas sviatkov a prázdnin, anonymne a bezplatne na celom Slovensku.
Aj pre dospelých
Hoci je Linka detskej istoty určená primárne deťom a mládeži, zároveň je tu aj pre všetkých rodičov a príbuzných, ako i ďalších dospelých, ktorým bezpečie, ochrana a záujmy detí a mládeže nie sú ľahostajné. Obrátiť sa na ňu môžu aj pedagógovia, školskí psychológovia, výchovní poradcovia, vychovávatelia a ďalší pracovníci s deťmi a mládežou, ktorí potrebujú poradiť či pomôcť s problémami súvisiacimi s deťmi a mládežou.
Ilustračné foto. zdroj foto davegerber pixabay