16 Apríl, Utorok
 8 °C
TOP

Hľadá sa Dedina roka 2021, možno je to tá vaša…

Už po jedenásty krát odštartovala súťaž Dedina roka 2021, nad ktorou prevzal záštitu minister životného prostredia Ján Budaj. Slovenská agentúra životného prostredia už zverejnila podmienky súťaže, do ktorej sa môžu slovenské obce prihlásiť do konca apríla. Šancu majú všetky obce, ktoré nejakým spôsobom inovujú svoje prostredie, zachovávajú tradície, kultúru, originalitu…

Samotný minister Ján Budaj už verejne vyzval zástupcov všetkých samospráv obcí na Slovensku, ako aj obyvateľov, aby neváhali a zapojili sa do súťaže. Ak aj Vaša obec zaznamenala významné úspechy, prípadne je niečím výnimočná – či už samotná dedina alebo jej obyvatelia, máte jedinečnú možnosť dať svetu o tom vedieť. Zapojením sa do súťaže môžete nielen získať titul Dedina roka 2021 pre svoju obec, ale zároveň získate aj možnosť reprezentovať Slovensko v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny.

Uzávierka prihlášok do súťaže je 30. apríla. Prihlásené obce budú následne posudzovať členovia Národnej hodnotiacej komisie, a to v období od mája až do augusta. Hodnotenie sa začína návštevou prihlásených dedín, na konci sa uskutoční záverečné rokovanie hodnotiacej komisie, ktorá vyberie tohtoročného víťaza.

Pri hodnotení kladie komisia dôraz na viacero kritérií, či už ide o schopnosť prezentovať sa, koncepčnosť, udržateľnosť či riadenie samosprávy. Novinkou tohto ročníka je organizačné zapojenie všetkých samosprávnych krajov v pozícii partnerov. Stabilnými partnermi súťaže sú Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska. Generálnym partnerom súťaže je tak, ako aj po minulé ročníky, COOP Jednota Slovensko, s. d. Oceneným obciam poskytne finančné prostriedky, viazané na realizáciu projektov pre podporu ich rozvoja.

Odoslať komentár