Nepečené maškrty trikrát inak
S príchodom intenzívnejších slnečných lúčov nás to čoraz viac ťahá do prírody, teplý čaj meníme za svieže ovocné džúsy či domáce malinovky. A toto platí aj pri zákuskoch, koláčoch či tortách. Dlhšie prípravy a pečenie v rúre nahrádza jednoduchšie čarovanie doslova za pár minút a bez pečenia.
Základ receptov na nepečené maškrty najčastejšie tvoria piškóty, rôzne sušienky, orechy, tvaroh prípadne puding či šľahačka.. Obľúbenou dobrotou z radov nepečených dezertov je napríklad tiramisu, Mnohé gazdinky obľubujú prípravu rôznych druhov cheesecaku a do naše stoly si už našli cestu aj nepečené raw dezert, pre ktoré sú typickými prísadami orechy či ďatle. V redakčnej kuchyni sme aj my pripravili niekoľko chutných koláčov a môžeme vám ich len odporučiť. Dobrú chuť!
Tvarohový koláč s jahodami
Potrebujeme. 300 g BeBe sušienky kakaové, 100 g masla, 500 g tvarohu, 400 ml šľahačky, 200 g
práškového cukru, 25 g želatíny, citrón, jahody, 100 g jahodového želé
Postup: Najprv si rozmixujeme úplne na jemno kakaové sušienky, pridáme k nim rozpustené maslo a dôkladne ich premiešame. Vzniknutú zmes natlačíme na dno okrúhlej formy, ktorú sme si predtým vyložili papierom na pečenie. Cesto vo forme odložíme do chladničky približne na hodinu. Želatínu si pripravíme podľa návodu na obale. Tvaroh zmiešame s práškovým cukrom, pridáme vyšľahanú šľahačku a prezmiešame. Pridáme šťavu z jedného citróna, želatínu a opäť dôkladne premiešame. Zmes navrstvíme na sušienkový základ a znovu odložíme do chladničky, aby nám poriadne stuhla. Jahody nakrájame na plátky, ktoré potom poukladáme na tvarohový krém a zalejeme ich jahodovým želé pripraveným podľa návodu na obale. .Dezert opäť dáme do chladničky, ideálne aj na pár hodín.
Nepečené tribit rezy
Potrebujeme: 4 balenia sušienok, 1 karamelové SALKO, 100 g horkej čokolády, 2 vanilkové pudingy, 500 ml mlieka, citrónové želé, 250 g masla, 400 ml šľahačkovej smotany, 3 lyžice práškového cukru, 100 ml vody, želatína
Postup: Ako prvé pripravíme vanilkový krém. Z mlieka a pudingových práškov uvaríme hustý puding a ešte do horúceho primiešame citrónové želé pripravené podľa návodu. Zmes dôkladne premiešame a necháme úplne vychladnúť. Medzitým si vymiešame maslo do peny a do neho vmiešame vychladnutý puding.
Na dno formy dáme alobal a začneme na neho ukladať jednu vrstvu sušienok, na ktoré navrstvíme krém a opäť poukladáme vrstvu sušienok. Na sušienky vylejeme už uvarené salko. Na salko poukladáme poslednú vrstvu sušienok a dáme vychladiť. Po 2 – 3 hodinách dokončíme dezert tým, že na neho navrstvíme šľahačkový krém. Ten pripravíme nasledovne: Smotanu na šľahanie vyšľaháme s práškovým cukrom do tuha. Želatínu rozmiešame vo vode, necháme chvíľu napučať. Potom ju trochu ohrejeme, aby sa rozpustila, nesmie sa ale variť. Opatrne ju primiešavame k šľahačke. Dôkladne premiešame, natrieme ju na sušienky, pekne uhladíme a posypeme nastrúhanou čokoládou.
Nepečená kokosová roláda
Potrebujeme: na prípravu cesta si pripravíme 600 g maslových sušienok, 200 g práškového cukru, 4 lyžice kakaa, približne 400 ml mlieka, podľa chuti môžeme pridať rum alebo rumovú esenciu, na plnku budeme potrebovať 200 g masla, 3 lyžice jemného tvarohu, 150 g práškového cukru, 150 g strúhaného kokosu
Postup: Sušienky rozmixujeme na jemný prášok, pridáme práškový cukor, kakao, rum a postupne prilievame mlieko, kým sa nám všetky ingrediencie nespoja do jednej hmoty – cesta.
Maslo vymiešame s tvarohom a práškovým cukrom do peny. Na záver pridáme kokos a ešte krátko šľaháme. Sušienkové cesto si rozvaľkáme medzi papierom na pečenie na tenší plát, nanesieme na neho kokosový krém a opatrne pomocou papiera na pečenie zrolujeme. Na záver ešte obalíme roládu v kokose a odložíme ju do chladničky stuhnúť.