Čo ste o slivkách nevedeli…, alebo inšpirujte sa našimi tipmi
Prvé sadenice priviezol na naše územie údajne panovník Karol IV. Prapredkom sliviek sú pravdepodobne trnky, z ktorých sa kdesi v okolí Kaukazu vyvinul nový druh, základ dnešných sliviek. Slivky sa najprv dostali do Grécka, kde ich v 3. storočí pred naším letopočtom opísal zakladateľ náuky o ovocných stromoch. Boli považované za veľmi výživné ovocie už v dobe starého Egypta. Dávali sa do hrobiek starých Egypťanov ako zásoba jedla, aby mŕtvi netrpeli hladom. Sušené slivky dodávali energiu i dlhým karavánam obchodníkov cestujúcim v púšti za obchodom.
Čo sa v nich nachádza?
Slivky ponúkajú presne vyvážený obsah vitamínov skupiny B, ktoré sa starajú o krvotvorbu, zdravé srdce, dobrú pamäť, svalovú koordináciu a krásne vlasy, nechty či pokožku. Významným antioxidantom je vitamín E, ktorý chráni pred niektorými druhmi rakoviny a navyše zlepšuje hojenie rán. Vďaka nemu slivky pomáhajú znižovať cholesterol v krvi a chránia pred infarktom a mŕtvicou. Slivky obsahujú aj vitamín A, vápnik, sú dôležitým zdrojom draslíka, ale obsahujú aj bór pôsobiaci ako prevencia osteoporózy. Slivky obsahujú aj vysoký podiel vlákniny.
Sušené slivky plné železa
Sušením sa v ovocí zvyšuje obsah antioxidantov a železa. Za pozornosť stoja aj antibakteriálne účinky sušeného ovocia. Extrakt z plodov znižuje v potravinách množstvo škodlivých baktérií ako sú napríklad salmonela a listéria. Sušené slivky obsahujú väčšie množstvo kyseliny šťavelovej, ktorá môže vyvolávať problémy. Preto by ich nemali konzumovať osoby s ochorením ľadvín a žlčníka.
Pomoc pri boji s nadváhou
Slivky čistia organizmus a zbavujú ho nadmerného množstva tuku. Tým dokonca pomáhajú chudnutiu, pretože bránia ich ukladaniu do podkožných zásob. Nepatria medzi kalorické bomby, na 100 g ovocia majú len 210 kJ.
SLIVKOVÉ INŠPIRÁCIE
Ovocné špízy s medom
Keď chcete ponúknuť zdravý dezert, určite vyskúšajte ovocné špízy s medom. Potrebujete ananás, sušené slivky, hrozno a marhule. Ovocie umyte, ananás a marhule nakrájajte na väčšie kusy a striedavo napichujte na špajle. Marinádu pripravte zmiešaním 6 lyžíc medu so 4 lyžičkami mletých vlašských orechov. Pripravené špízy potrite marinádou a dajte do chladničky. V priebehu chladenia potieranie zopakujte. Pred servírovaním špízy obaľte v mletých vlašských orechoch.
Sušené slivky v anglickej slanine pre dospelákov
Sušené slivky (asi 20 kusov) zalejte 1 hrnčekom slivovice a nechajte asi hodinu odstáť. Desať plátkov slaniny rozkrojte na polovičku, potrite dijónskou horčicou a zabaľte do nich naložené slivky. Rolky položte na plech a v trúbe, alebo na grile pečte približne 5 minút. Hotové balíčky prepichnite špáradlom a podávajte.
Šťavnatý makovo slivkový koláč z redakčnej kuchyne
Potrebujeme: 1,5 šálky hladkej múky, 2 vajcia, 3/4 šálky cukru, 1 vanilkový cukor, šálka mlieka, 1/2 šálky oleja, 1/2 balíčka prášku do pečiva, šálka maku, 1/2 kg sliviek
Postup: Najprv vyšľaháme vajíčka s cukrom do peny, primiešame olej a postupne múku s práškom do pečiva a , mlieko, nakoniec pridáme zomletý mak. Pripravené cesto vylejeme na menší plech, poukladáme vykôstkované slivky a pečiem pri teplote 190°C približne 40 minút. Po upečení posypeme práškovým cukrom.
Tradičný slivkový koláč s posýpkou
Potrebujeme: 2 hrnčeky polohrubej múky, 1 hrnček práškového cukru, 1/2 hrnčeka rozpusteného vychladnutého masla, 2 vajcia, 1 hrnček mlieka, 1 balíček kypriaceho prášku do pečiva, 3 hrnčeky pokrájaných sliviek
1 hrnček posýpky (maslo, krupicový cukor, hrubá múka)
Postup: Múku, práškový cukor, maslo, vajcia, mlieko a kypriaci prášok spolu vymiešame. Vyšší plech potrieme maslom, vysypeme múkou a roztrieme doň cesto. Na cesto poukladáme pokrájané slivky a posypeme posýpkou. Pečieme vo vyhriatej rúre pri teplote 180°C asi 30 minút.
Dobrú chuť želá Zora Kováčová