Rozhodnutia, na ktoré sa čakalo roky. Nedotovať hektáre hoci aj neobhospodarovanej pôdy, neliať peniaze pseudopodnikateľom na ich kontá doslova za neobrábanie pôdy, ale dotovať tých farmárov, ktorí produkujú úrodu. Chrániť včely ako poklad ľudstva a nezaoberať sa udavačmi.

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský chce obmedziť agrodotácie pre veľkých farmárov na 150-tisíc eur a presmerovať peniaze z EÚ malým a stredným farmárom. „Aj z leteckého pohľadu tak bude krajina fragmentovanejšia, nielen žltá. Cesnak nebude čínsky, ale slovenský. Aj cibuľa a paradajky. Bude dotácia nie na plochu, ale na produkciu.“ Rozsah zločinných aktivít pri agrodotáciách „na starý spôsob“ je podľa Jána Mičovského možno ešte väčší, ako sa verejnosti javí. „Po zatknutí šéfa pôdohospodárskej agentúry Juraja Kožucha a Martina Kvietika chcú ľudia zrazu vypovedať, pretože nemôžu spávať,“ avizuje minister pôdohospodárstva Ján Mičovský.

Ministerstvo príjemne prekvapilo jednou z priorít, ktorá sa dostala aj do vládneho programu. „Neviem si predstaviť poľnohospodárstvo, lesníctvo, potravinárstvo a teda ani život bez včiel. Ochrana včely medonosnej má však napriek jej významu v rebríčku ochrany života jednu z posledných priečok a to sa musí zmeniť. Úhyn včiel, spôsobený, či už úmyselne alebo z nedbanlivosti, z dôvodu nesprávnych agrotechnických postupov alebo nebodaj z lenivosti, nemôže ostať nepovšimnutý. Je načase začať spravodlivo chrániť život včiel a vážiť si prácu včelárov,“ zdôraznil Ján Mičovský, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Záujmom ministerstva je zvýšiť sebestačnosť v produkcii medu na 100 percent.

Sympaticky zareagovalo aj na množiace sa udania„chceme Vás ubezpečiť, že vedenie MPRV SR sa anonymnými podnetmi nebude zaoberať a neprikladá im plnú vážnosť. V prípade, že máte relevantné informácie a dôkazy o protiprávnom konaní a radi by ste sa k nim osobne prihlásili, máte u nás plnú podporu.“

Red.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *