Nie je šetrenie ako šetrenie. „Kamioňák“ Lázsló z Pešti sa chcel vyhnúť platbe za diaľnicu, a tak sa v spoločnosti troch tisíc ako tak ešte živých kačíc vybral do sveta po okreskách…Rozumej cestných triedach.

Mikrospánok je sviňa. Najmä po troch litroch Egri bikaveru, čo si dožičil pred spaním. V rodnej obci chatára Bajzu zle vybral zákrutu, vlastne ju ani nevybral, ale skončil rovno v rodinnom dome babky Futerky. Tá videla kamión zblízka po prvý krát a mala šťastie, že ako počestná žena mala natiahnutú nočnú košeľu. Mohla privítať hosťa meter od svojej postele. Potom omdlela.

Niektoré kačice, ako napísal úrad pre štatistiku, boli smrteľne zranené. Iné dostali infarkt. Ostatné sa za príšerného kačacieho bojového pokriku rozliezli po obci. Pán farár si uctil pamiatku zosnulých kačíc veľkorysým gestom. Nechal si ich asi tucet odniesť na faru, aby aj jeho mladá kuchárka a matka jeho troch detí mali čo jesť.

Dedinčania boli vo vytržení. Síce dosť predčasne, ale budú hody! Kačacie hody, hoci už mali pol roka slinky naštelované na husacinku. Dodávateľ Dodo mal za ušami. Nahádzal do auta zopár po dychu lapajúcich kačíc a poď ho do hôr. Nešiel na plný plyn, s piatimi promilemi v krvi si viac ako stovkou jazdiť netrúfal.

Chatár Bajza bol vytešený ako malý Jojo! Súkromný dodávateľ mu kačice strelil naozaj podozrivo lacno, asi tak ako za päť litrov rumu. Dokonca bol ochotný za pár poldecákov pomôcť Gerde kačice zbaviť sa ich peria. Ergo ošklbať.

Kuchárka Gerda zacítila vôňu domoviny. Dokonca sa vo svojej ľubozvučnej reči prihovorila každej zvlášť. Niečo ako slávnostné uvítanie v družobnej krajine. Potom jedna po druhej kačice omdleli. Mocný lesný kyslík ich uzemnil. V Maďarsku o takých horách môžu iba snívať. A nielen kačice, ale i husi.

„Budú kačacie hody…!“

Šumne si Bajza budúcnosť vymaľoval, lebo našinec maďarskej kačacinke nikdy neodolá. Recept a kulinárske spracovanie vložil do rúk uveličenej Gerde. Pasoval ju za šéfkuchárku a jej recept mal byť zahalený rúškom tajomstva. Niečo ako „Michelinská hviezda“ na horský spôsob. Veril jej ako faktu, že dodávateľa Doda nikto jakživ nevidel triezveho šoférovať. Triezvy by asi tie kľukance a zákruty nezvládol…

Gerda si začala robiť poznámky, koľko rožkov , koľko vajec a mlieka bude potrebovať na plnku. Kačka bez plnky je iba také nijaké ohrýzanie. Často končí s hladným žalúdkom. Bernardíni Lord a Lord zavetrili budúce bakchanálie, a ani na um im neprišlo vzdialiť sa od chaty ďalej ako na dva kroky. Aby im nebodaj nič neušlo. Pri popoludňajšej sieste začali snívať o tej ľúbeznej vôni, čo sa povinie dolu dolinou.

Dodo dostal príkazom v obci vybubnovať, že v sobotu a v nedeľu sú na chate kačacie hody. Za poldecák sa Dodo ujal túto čestnú funkciu zvestovateľa krajších zajtrajškov dať v obci na všeobecnú známosť. Obecný rozhlas bol práve v generálke. Už piaty rok.

Koniec víkendu bol smutný, presmutný. Gerda solila, plnila, piekla a zase solila a plnila a piekla…Toľkých hostí z obce treba nakŕmiť. Chudáci nemohli tušiť, že už tri dni sa po obci rozprestiera vôňa pečených kačíc. V každej chyži ich mali ako dreva…Bosorák Dodo o pôvode kačíc mlčal ako hrob, na dodávke ktorých si zarobil na tri dni chľastu. A predsa len jeho zákerné chovanie malo nejaký zmysel.

Na chate mali Bajza a Gerda hody po celý týždeň. Predsa to upečené stádo kačíc nevyhodia. I Lord a Lord si prišli na svoje, huby mali mastné ako oko na hovädzej polievke. Keby mali na chate osobnú váhu, báli by sa na ňu stúpiť, aby nebodaj nemuseli kupovať novú. A Dodo netušil, že bude najbližšie utrum. Za každé vychľastané poldeci si zaplatí aj s vysokohorskou prirážkou!

Veď Chata v hmle je vysoko v horách…A za výhľad i pitie sa draho platí. Taký je už ten veľký svet…


Vlado Javorský

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *