Bernardínie dvojčatá Lord a Lord síce nepojedli všetku psiu múdrosť sveta, zato v silovom dvojboji nemali konkurenciu. Dvere na Bajzovej chate sa dajú otvoriť kľučkou, ale oni si ich otvárali jednoducho vyvalením z pántov. Dve telá dokážu za dvoch. Vždy to bol signál, že sa chcú schovať pod stôl. Príčina bola Bajzovi známa ako jeho tabatierka. Bude búrka ako z partesu pekiel.

Bajza pozrel na hory, za ktorými sa to černelo ako v komíne. Pozatváral okenice, vypol prúd a zažal petrolejku. Bude hrmavica. Pľúšť a divá  svadba všetkých čertov. Tu v horách to po bleskoch trieskalo ako počas frontu. Psi pod stolom ani nepípli. Iba gúľali očami a modlili sa psí otčenáš. Nevedno prečo búrky naháňajú strach. Hádam kvôli tomu hrmotu a tresku. Gerda zapálila hromničku, a čosi si po maďarsky popod fúz recitovala. Báseň o Ranenej breze to nebola.

Oblohu presvecovali blesky, preto si Bajza zapálil hromničkovú cigaretu. Do ohňa sa oheň nikdy netrafí! Také je jeho porekadlo, žiaľ ho nikto nebral vážne. Potom si zapálil druhú a tretiu, búrka nie a nie prestať. Odrazu blesk šľahol do neďalekého stromu. Prásk! Strom stál osamelo na výstrkove. Na smrť vydesená Gerda sa vrhla Bajzovi okolo krku. Bolo mu jasné, že si ten blesk na nebesiach vymodlila, len aby sa mohla v Bajzovom náručí zohriať. A naozaj.

Labky mala studené ako psí čumák. Triasla sa ako osika, a tak ju Bajza chlácholil ako nejakú učnicu. Pred časom tu mával takzvané duálne čašnícke a kuchárske vyučovanie s praxou. Vyberal si iba talentované učnice, ale keď sa mamičky sťažovali, že budú babičkami, už na chatu Bajzovi nikoho na výuku neposlali. A o chlapcov nestál, tí veľa zjedia a zašívajú sa.

Gerda voňala strachom, a to bol signál k akcii. Bajza ju uložil do postele, aby sa zohriala. Do perín blesk neudrie. Mal to zmapované. Gerda namietala, že ona vo fertuche nespáva. A tak ju Bajza začal školenými prstami vyzliekať. Bol by pokračoval, keby ho Gerda nebola zadržala. „Spím v gaťkoch!“ Informovala ho včas, lebo by bol pokračoval a ktovie, akoby to dopadlo. Spala by bez gatiek, zato s Bajzom.

A to zase až tak riskovať nechcela, predsa len to bol jej šéf. Aj chatár si uvedomil, že ak dôjde na najhoršie, dostane kuchárka opraty do rúk a môže ho z pozície zvedenej hádam aj šikanovať. Ako láskavý otec zakryl Gerdu perinou i dekou, a odšúľal sa do kuchyne zapáliť si ďalšiu hromničkovú. Lord A Lord drkotali od strachu zubami, dokonca i slintať zabudli.

Búrka to bola mocná. Bajza však vedel, že tie hrôzostrašné letné búrky sa rýchlo vybijú v grandflekoch a čoskoro sa stanú minulosťou. I tak bolo. O chvíľu sa na oblohe objavila dúha. Budú huby…Pomyslel si Bajza a už vedel, čo bude Gerda zajtra variť. Určite prídu hostia a ponúknu im hubový paprikáš. A to teda maďarské kuchárky vedia! Paprikáše sú ich parketa…!

Vlado Javorský

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *